Çocuk

Anne Sütünün Faydaları

Bebeklerin sağlığının temellerini atan anne sütünün faydaları sayesinde bebekler hayata güçlü bir şekilde başlamaktadır.

Anne Sütünün Önemi
Anne sütü, dünya üzerinde bulunan en mucizevi besindir. Hem açlık hem susuzluğu giderir ve bir bebeğin ihtiyacı olan tüm besin değerlerini bulundurur. Bebekler doğduktan sonraki ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü alacaktır. Sonrasında ise gıdalarla başlama dönemi başlayacaktır. Ancak anne sütü alımı devam edecek ve bebekler en az 2 yaşına kadar annesini emecektir.

Bebekler bazı sebeplerden annesini ememiyor olsa dahi anne sütünü sağarak biberonla bebeğe vermeye devam etmelidir. Bu şekilde bebekler anne sütünden mahrum kalmayacaktır.

Anne sütünün faydaları her yerde konuşulur. Hele ki bayanların bulunduğu ortamlarda öve öve bitirilemez anne sütünün faydaları. Bu yazımızda anne sütünün neden bu kadar önemli olduğunu anlatacağız. Anne sütünü emen bebek ilk olarak tatlı ve sulu olan sütü alacaktır. Böylece memeyi daha kolay tutacaktır. Emmeye devam ettikçe daha koyu ve besleyici olan süt gelecektir. Bu nedenle anneler doğru emzirme ile bebeklerini daha iyi besleyebilecektir.

Anne Sütünün Bilimsel Faydaları
Anne sütü bir bebeğin ihtiyacı olan tüm besin öğelerine sahiptir. Her annenin sütü bebeğine özeldir. Hatta erken doğan bebeklerin anne sütü bebeğin ihtiyaçları doğrultusunda daha besleyicidir.
Doğumdan sonra gelen ilk süt olan kolostrum bebekler tarafından mutlaka tüketilmelidir. Bu besin bebeğin hayatı boyunda sahip olacağı bağışıklığını etkileyecektir.

anne sütü faydaları nelerdir

Anne sütü alan bebekler sağlıklı ve dengeli büyüyecektir. Bebekler enfeksiyonlara karşı korunacaktır. Demir vitaminini de karşılamaktadır ve bebeklerde kansızlık görülmez. Ek gıdaya geçiş sonrasında demir damlaları kullanılmaya başlanmaktadır. Anne sütünde diğer sütlere göre çok daha fazla nükleotid bulunur. Yani büyüme hormonları daha fazladır.
Anne sütü ile büyüyen bebekler daha az hasta olmaktadır. Kabızlık ya da ishal gibi sindirim sorunları yaşamayacaktır. Anne sütü alan bebeklerin tip 1 diyabete yakalanma ihtimali daha düşüktür.

Emzirmenin Faydaları
Anne sütünün yanı sıra annenin emzirmenin faydaları da oldukça fazladır. Biberon yerine anne göğsünü emmek gerekir.

Anne ve bebek arasında bağ kurulmasını sağlayan emzirme, bebeklerin psikolojik gelişimlerini destekler. Anne ve bebeğin ten temasında bulunması, göz iletişimi kurması ile aradaki sevgi bağı güçlenir.

Doğum sonrasını fazla kilolardan kurtulmak isteyen anneler mutlaka emzirmelidir. Çünkü süt üretimi esnasında annenin yağ depoları kullanılır. Eriyen yağlar anne sütü olmaktadır. Bu sayede anneler hem emzirmeye hem de kilo vermeye devam edecektir.

Anne sütü, Allah’ın bayanlara verdiği bir mucize sonucunda oluşur. Buna mucize diyoruz anne sütü kadar etkili herhangi bir gıda henüz keşfedilememiştir. Bilim adamlarının yaptığı uzun çalışmalar anne sütüne benzer bir gıda üretildiği yönündeydi. Bu çalışmalar yıllarca devam etti ama sonucunda üretilen besin anne sütünün milyonda biri bile değildi.

Anne sütü bebeğinizin ihtiyacı olanları doğru zamanda ve doğru oranda karşılar. Yani bebeğinizin görme duyusunda gelişme olacağı bir dönemde, anne sütü içerisinde görme duyusunun yani gözlerin gelişimine katkı sağlayacak besin değerleri bulunur. Bu durum tıp dünyasında ve bilim dünyasında şaşkınlık yaratan bir durum olarak karşılanmaktadır.
Anne sütü, besin değeri olarak oldukça zengin ve güçlüdür bu nedenden dolayı anne sütü diğer besinlerden daha fazla fayda sağlar. Annenin sütünün az gelmesi bebeğin yeteri kadar süt alamaması oldukça olumsuz bir durumdur. Bebeğinizin dünyadaki tek besin kaynağı anne sütüdür ve bu süt eşi benzeri bulunmaz yapısıyla hangi mama veya inek sütü ile desteklenirse desteklensin anne sütü kadar mükemmel bir besin kaynağı olamamaktadır.

Anne sütünün bir diğer faydasından bahsetmek gerekirse, ilk gelen süt en değerli süt olarak bilinir. İçerisindeki mineraller ve vitaminlerin zenginliği ilk olmasından dolayı farklı yapıdadır. Bu o kadar güçlü bir süttür ki sadece bebeklik döneminde değil, ilerleyen yaşlarında da gelişimi ve hastalıklardan korunması için etkili olabilecek güçtedir. Bu nedenle ilk sütün bir kısmının buzlukta bir süre saklanması, bebeğinizin ihtiyaç duyduğunda verilmesi birçok yer de okuduklarımız ve duyduklarımız arasında yer alıyor.
Kemik gelişiminden, zeka gelişime kadar tüm temellerin anne sütü ile atıldığını hatırlatmakta fayda var.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu