Pazartesi , 1 Haziran 2020
Hesaplama
anne sütü faydası

Anne Sütünün Faydaları

Bebeklerin sağlığının temellerini atan anne sütünün faydaları sayesinde bebekler hayata güçlü bir şekilde başlamaktadır.

Anne Sütünün Önemi

Anne sütü, dünya üzerinde bulunan en mucizevi besindir. Hem açlık hem susuzluğu giderir ve bir bebeğin ihtiyacı olan tüm besin değerlerini bulundurur. Bebekler doğduktan sonraki ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü alacaktır. Sonrasında ise gıdalarla başlama dönemi başlayacaktır. Ancak anne sütü alımı devam edecek ve bebekler en az 2 yaşına kadar annesini emecektir.

Bebekler bazı sebeplerden annesini ememiyor olsa dahi anne sütünü sağarak biberonla bebeğe vermeye devam etmelidir. Bu şekilde bebekler anne sütünden mahrum kalmayacaktır.

Anne sütünü emen bebek ilk olarak tatlı ve sulu olan sütü alacaktır. Böylece memeyi daha kolay tutacaktır. Emmeye devam ettikçe daha koyu ve besleyici olan süt gelecektir. Bu nedenle anneler doğru emzirme ile bebeklerini daha iyi besleyebilecektir.

Anne Sütünün Bilimsel Faydaları
Anne sütü bir bebeğin ihtiyacı olan tüm besin öğelerine sahiptir. Her annenin sütü bebeğine özeldir. Hatta erken doğan bebeklerin anne sütü bebeğin ihtiyaçları doğrultusunda daha besleyicidir.
Doğumdan sonra gelen ilk süt olan kolostrum bebekler tarafından mutlaka tüketilmelidir. Bu besin bebeğin hayatı boyunda sahip olacağı bağışıklığını etkileyecektir.

anne sütü faydaları nelerdir

Anne sütü alan bebekler sağlıklı ve dengeli büyüyecektir. Bebekler enfeksiyonlara karşı korunacaktır. Demir vitaminini de karşılamaktadır ve bebeklerde kansızlık görülmez. Ek gıdaya geçiş sonrasında demir damlaları kullanılmaya başlanmaktadır. Anne sütünde diğer sütlere göre çok daha fazla nükleotid bulunur. Yani büyüme hormonları daha fazladır.
Anne sütü ile büyüyen bebekler daha az hasta olmaktadır. Kabızlık ya da ishal gibi sindirim sorunları yaşamayacaktır. Anne sütü alan bebeklerin tip 1 diyabete yakalanma ihtimali daha düşüktür.


Emzirmenin Faydaları
Anne sütünün yanı sıra annenin emzirmenin faydaları da oldukça fazladır. Biberon yerine anne göğsünü emmek gerekir.

Anne ve bebek arasında bağ kurulmasını sağlayan emzirme, bebeklerin psikolojik gelişimlerini destekler. Anne ve bebeğin ten temasında bulunması, göz iletişimi kurması ile aradaki sevgi bağı güçlenir.

Doğum sonrasını fazla kilolardan kurtulmak isteyen anneler mutlaka emzirmelidir. Çünkü süt üretimi esnasında annenin yağ depoları kullanılır. Eriyen yağlar anne sütü olmaktadır. Bu sayede anneler hem emzirmeye hem de kilo vermeye devam edecektir.


İlginizi Çekebilir!

Boyun Fıtığı ve Tedavisi

Çeşitli nedenlerle boyundaki disklerde aşınma ve su kaybı oluşması boyun fıtığı olarak bilinmektedir. Neden Olur? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.