Çocuk

Bebekler Emziğe Nasıl Alıştırılır?

Bebeklerin emme refleksi oldukça kuvvetlidir. Öyle ki bebekler daha dünyaya gelmeden anne karnında başlarlar emme eylemine. Bebeklerin emziğe alıştırılması ise tamamen annenin alacağı kararla olmalıdır. Emzik ( yalancı meme ) çoğu zaman bebeklerin daha uzun süre uyumasını sağlayan, çoğu zaman da annelerin kurtarıcısı olma görevini üstlenmektedir.

Bebeklerin emziğe nasıl alıştırılacağını öğrenmeden önce emzik kullanımının yararlarını ve olası zararlarını öğrenmeliyiz. Peki, bebekler emziğe nasl alıştırılır, bebeği emziğe alıştırma yöntemleri, doğru emzik seçimi ve emzik alışkanlığı nasıl önlenir ? İşte, tüm bu merak ettiğiniz soruların cevaplarını yazımızın içerisinde bulabilirsiniz.

Bebekler Emziğe Alıştırılırken Yapılan Yanlışlar
Toplumumuz içerisinde bebekler emziğe alıştırılırken tercih edilen yöntemlerin çoğu uzmanlar tarafından yanlış bulunuyor. Bebeklerin emziğe alışması için emziğin bal, pekmez vs. gibi tatlandırıcılara batırılıp verilmesi yanlış bir tercihtir.

Balla veya pekmezle tatlandırılan ya da yere düştükten sonra erişkinin ağzında temizlenerek bebeğe verilen emzikler ilerleyen yaşlarda bebeğinizin diş problemleri yaşamasına sebep olabilir. Aynı zamanda uygulanan bu yöntemlerin bebeğin ağzında mikroorganizmalar oluşturması kaçınılmaz bir son olacaktır.

emzik alışması

Doğru Emzik Seçimi Nasıl Olmalıdır ?
Aynı zamanda bebeklerinizi emziğe alıştırırken doğru emzik seçimini yapmalısınız. Özellikle bebeklerin ağız yapısına uygun emzikler kullanılmalıdır. Kullandığınız emzik şekilleri bebeğinizin ağız ve diş sağlığını olumsuz yönde etkilememelidir. Uzmanlar, bu konuda bebeklerin ağız ve damak yapısını bozmayan, ortodonti emzik çeşitlerinin kullanılmasını tavsiye etmektedir.

Emzik seçimlerinde dikkat etmeniz gerekenleri ise;

  • Emziğin boyu,
  • Haca akımı sağlayan delik,
  • ve emziğin yapıldığı madde olarak sıralayabiliriz.

Emzik Kullanımının Zararları

  • Emzik kullanan bebekler, kullanmayan bebeklere oranla 4 kez daha erken anne sütünü bırakmıştır.
  • Yapılan araştırmalar sonucu emzik kullanan bebeklerin büyüme geriliği yaşadığı saptanmıştır.

Emzik Kullanımının Faydaları

  • Bebekler için emzik emme eylemi memnuniyet duyacakları bir işlemdir.
  • Bebekler emzik kullanımı sayesinde üzerinde bulunan gerilimi atarlar. Sakinleşir ve daha kolay uykuya dalmaya başlarlar.
  • Emzik verilmeyen bebekler, bir süre sonra parmak emme eylemine başlayabiliyor.
  • Bazı uzmanların görüşü ise, emziklerin bebeklerin elleriyle bazı becirilerini geliştirmesine yardımcı olduğu yönü

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu