Çocuk

Çocuklarda Göz Kanlanması

Ebeveynlerin, çocuklarının gözlerinin kızardığını fark ettiklerinde biraz endişe duymaları doğaldır, ancak bunlar gerçekten endişe kaynağı mı?

Uzmanlar, bunun göz tahrişine neyin sebep olduğuna bağlı olduğunu araştırmak gerektiğini vurguluyor.

Çocukların Gözleri Neden Kanlanıyor?

Göz yüzeyinin altındaki küçük kan damarları iltihaplandığında, sklerada veya göz küresinin beyaz kısmında pembe veya kırmızı çizgiler belirir, bu daha önce belirtildiği gibi genellikle dış tahrişe bağlıdır. Bu nedenle kırmızı tahriş olmuş gözlere genellikle yanma hissi, bulanık görme ve ışığa duyarlılık gibi başka semptomlar eşlik eder.

Olası Nedenler

Çevresel nedenler de dâhil olmak üzere çeşitli faktörler gözleri tahriş edebilir. Aşağıda en yaygın olanlardan bazılarını listeledik:

  1. Alerjenler – Toz ve polen ile hava kirleticileri, sulu kanlı gözlere ve çok fazla hapşırmaya neden olabilecek alerjileri tetikleyebilir. Çocuğunuzun kanlanmış gözleri için alerji suçlanacaksa, çocuklarınız iç mekânlara taşınmalıdır.
  2. Kuru hava – Eski, kuru iç mekân havasının da gözleri tahriş edebileceğini unutmayın.
  3. Ultraviyole (UV) ışınlarına aşırı maruz kalma – Çocuğunuzun gözlerini UV ışınlarından korumak için, dışarıda UV ışınlarına dayanıklı camlı güneş gözlüğü taktığından emin olun.

Göz Doktoruna Ne Zaman Görülür?

Belirtiler kısa sürede geçmezse, çocuğunuzu göz muayenesi için doktora götürmeniz gerekir. Kırmızı gözler yaygın bir durum olsa da, buna neden olabilecek çok çeşitli faktörler vardır. Kırmızı gözler, aşağıdakiler gibi daha ciddi bir altta yatan durumun işareti olabilir:

  1. Göz travması veya yaralanması – Spor göz yaralanmaları düşündüğünüzden çok daha yaygındır.
  2. Göz enfeksiyonları – Açık havayı seven meraklı çocuklar daha yüksek göz enfeksiyonu riski altındadır – kirli ellerini gözlerini ovmak için kullanabilirler ve ciddi göz enfeksiyonlarına neden olabilirler.

TEDAVİ

Halk arasında ve yaygın tedaviler arasında antibiyotikler, göz damlaları, kremler ve oral ilaçlar yer almaktadır. Birçok durum tedavi edilebilir ve erken tanı ile kalıcı uzun vadeli hasarların önüne geçilmiş olunur.

Kişiler çocuklarının gözlerinde kırmızılık görürler ise doktorlarıyla iletişime geçmekten çekinmemelidir.

Unutmayın: Şüphe duyduğunuzda bir göz sağlığı uzmanına danışmak en iyisidir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu