Çocuk

Çocukların Tüketmesi Gereken Besinler

Sağlıklı yaşamın temellerini atmak için çocukların mutlaka tüketmesi gereken besinler düzenli olarak alınmalıdır.

Süt ve Süt Ürünleri
Çocukluk çağında en çok tüketilmesi gereken besin süttür. Anne sütünü bırakan çocukların gerekli besinleri alması için süt çok önemlidir. içindeki kalsiyum ve fosfor kemik gelişimini destekleyecektir. Yine aynı şekilde süt ürünü olan peynir ve yoğurt da sıklıkla tüketilmelidir. Peynirde kalsiyum, protein ve B12 oldukça yüksektir. Yoğurt ise mükemmel bir probiyotiktir. İçinde ek olarak çinko da bulunur. Bağışıklık sistemini güçlendirir, sindirim sistemini düzenler.

Baklagiller
Fasulye, nohut, mercimek, bulgur gibi baklagiller mineral, protein ve karbonhidrat kaynağıdır. Sindirime yardımcı olur.

Taze Meyve ve Sebzeler
Mevsiminde alınan taze sebze ve meyveler iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Turunçgillerde C vitamini yüksektir. Bağışıklığı güçlendirir. Günde 2-3 porsiyon meyve ve sebze tüketilmelidir.

Et ve Et Ürünleri
Çocukların gelişimi için protein alımı çok önemlidir. Ette ise protein yüksektir. Ayrıca yüksek oranda demir ve B12 içerir. Böylece kansızlık ve demir eksikliğini önleyecektir.

Balık
En iyi omega 3 kaynağı balıktır. Beyin gelişimini destekler. Kronik hastalıklardan korur. Sağlıklı yağlar içerir. Proteini yüksek olduğu için gelişimini destekler. Çocuklar için gerekli besinler arasında mutlaka yer almalı, hafta en az 2 kere tüketilmelidir.

çocuklar neler yemeli

Yumurta
Yerini hiçbir besinin dolduramayacağı yumurtada vitamin B, vitamin E ve demir bulunur. İyi bir protein kaynağıdır. Bıldırcın yumurtası gibi çeşitleri de çocuklara verilebilir. Çocuklara çiğ ya da az pişmiş olarak vermemek gerekir. Çocukların yemesi gerekenler arasında ilk sıralarda yer almalıdır.

Yulaf Ezmesi
Çeşitli beslenmeyi tercih etmeyen çocuklar için en iyi seçenek yulaf ezmesidir. İçinde B vitamini, demir, çinko ve kalsiyum bulunur. Karbonhidrat ve lif kaynağıdır. Meyve, süt ve kuruyemişlerle iyi bir kahvaltı seçeneğidir. Ayrıca yulaflı çorbalar yapılarak ana öğünlerde ya da kurabiyeler yaparak ara öğünlerde de tüketilebilir.

Kuruyemişler
Fındık, fıstık, ceviz, badem gibi kuruyemişler ve hurma, kuru üzüm, incir gibi kuru meyveler çocukların gelişimi için çok önemlidir. Çocukların hem sağlıklı yağ hem de protein ihtiyacını karşılayacaktır. Ayrıca ceviz ile omega 3 alınacaktır.

Tüm bu besinler dengeli ve düzenli bir şekilde tüketildiğinde sağlıklı nesiller yetişecektir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu