Diyet

Mide Küçültme Ameliyatı Zayıflatır mı?

Günümüzde hızlı akan hayat akışına uyum sağlamak için bir çok ihtiyacımızı ayırdığınız vakitten kısmamız gerekmekte. Kısalan vakitler sebebiyle hızlı atıştırmalıklar bir çok kişinin tercihi haline geldi. Bu hızlı atıştırmalıklar başta olmak üzere düzensiz yaşam, ihtiyacımız olduğundan daha az aktivite, şeker odaklı beslenme ve bunun sonucunda hemen acıkma, duygu durumu bozuklukları nedeniyle tıkanırcasına yeme ve berberin de gelen kilolar maalesef büyük bir nüfusu obez olmaya sürüklemekte. Obezite hem fiziksel hem de psikolojik olarak bir çok rahatsızlığın sebebidir. Mutlaka tedavi edilmesi gereken ve hayat kalitemizi düşüren bir durumdur.

Mide küçültme ameliyatı zayıflatır mı sorusunun cevabını bir çok faktör etkilemektedir. Herkes tarafından bilindiği üzere mide küçültme ameliyatı çok hızlı sonuç alınan bir yöntemdir. Çünkü midemizin %80’e yakın oranını azaltılıyor ve istesek de çok fazla yemiyoruz. Çok küçük porsiyonlar bile mide duvarımızı zorladığı için doygunluk hissi vermektedir. Ama sağlıklı ve bilinçli tüketim yaşam biçimi haline gelmediği taktirde kalıcı bir zayıflama yöntemi değildir.

Mide Küçültme Ameliyatından Sonra Kilo Alımı

Mide küçültme ameliyatından sonra kilo alımı maalesef gerçekleşmektedir. Bunun sebeplerini sıralayacak olursak,

  • Zayıfladıktan sonra eski yeme alışkanlıklarına geri dönmek
  • Yediklerimiz kadar kalori yakamadığımız hareketsiz yaşam stili
  • Hormonel bozukluklar dolayısıyla metabolizmanın yavaşlaması
  • Yediğimiz yemeklerin farkında olmamak

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Etki Eder

Mide küçültme ameliyatı nasıl etki eder sorusunu bilimsel olarak açıklayalım. Midemiz sürekli genişleyen ve genişlediği halde kalabilen bir yapıya sahiptir. Mide küçültme ameliyatında mide duvarının %80’e yakını alınmaktadır. Alınan bu oran sayesinde ve yeni ameliyatlı olma durumundan dolayı, eskiden yediğimiz kadar büyük porsiyonları midemiz almaz. Bunun sonucunda porsiyon kontrolü yapmış oluruz. Ne kadar fazla kalorili besinler tüketecek olursak olalım çok az Yediğimizden dolayı hep harcadığımız kalorinin altında enerji almış oluruz. Buda aldığımız enerjinin Yaktığımız enerjiden daha az olmasını sağlayacağı için kalori açığı oluşturur. Oluşan bu kalori açığı çok yüksek boyutlarda olmadığı taktirde yağdan kilo vermemizi ve kalıcı bir kilo verimi olmasını sağlayacaktır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu