Diyet

Mağara Adam Diyet Listesi

Mağara adam diyet listesi olarak da bilinen paleo (taş devri) diyetinde sadece avcı toplayıcı besinler tüketilerek kilo verilmektedir.

Mağara Adamı Gibi Beslenme Şekli
Taş devri diyeti o dönemde elde edilen avcı ve toplayıcı besinlerin tüketildiği bir diyettir. Yani diyette amaç işlenmiş besin yememektir. Doğadan elde edildiği en sade ile besinler tüketilmektedir. Bu sayede koruyucu ve katkı maddesi içermeyen bir beslenme şekli benimsenir.

Temel olarak et, sebze ve meyveye dayalı olduğu için protein ve lif zengini bir diyettir. Tam tahıllı gıdalar tüketildiği için tuz ve şeker hayatınızdan çıkarılacaktır. İnsanlığın en sağlıklı olduğu ilk çağlar örnek alınır ve aç kalmadan zayıflamak amaçlanır.

paleo diyet listesi

Neler Tüketilir?
Bu diyette amaç aç kalarak değil, sağlıklı beslenerek zayıflamaktır. Bu nedenle ne yediğinizi kalem kalem hesaplamanız veya belirli bir listeye uymanız gerekmez. Sadece yediğiniz her şeyin bu diyete uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Mağara adam diyet listenizi kendiniz oluşturabilirsiniz.

  • İşlenmemiş et ve sakatatlar tamamen serbesttir. Bu etler ızgara edilebilir ya da sağlıklı yağlarda hafif kızartılabilir.
  • Ayçiçek, mısır ve kanola yağları yasak iken tereyağı, zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar tüketilmelidir. Tavuk ve balık seçiminde çiftlik hayvanları değil, doğa hayvanları tercih edilmelidir.
  • Süt ürünleri tüketmek serbest ancak marketlerdekini değil. Çiftlik sütü ve bunlardan elde edilen süt ürünleri tüketilmelidir.
  • Bir günlük beslenme rutinindeki yiyeceklerin en az yüzde 60’ı çiğ olarak tüketilmelidir. Sebzeler ya çiğ ya da buharda pişmiş olmalıdır. Etler ise az pişmiş olarak tüketilmelidir.
  • İçeriğinde şeker oranı fazla olan muz, incir, kavun, Trabzon hurması gibi meyveler tüketilmemelidir.
  • Günde en az 8 bardak su tüketilmelidir.
  • Un, tuz ve şeker tamamen yasaktır. Sadece tam tahıllı ürünler tüketilebilir.

Görüldüğü gibi taş devri diyeti bir diyetten ziyade sağlıklı beslenme şeklidir. Bu beslenme şekli insanın özüne uygun ve doğal olanı öneriyor. Bu nedenle paleo diyeti yaparak kalorilere, gramlara boğulmadan hem doyasıya yiyebilir hem de kilo verebilirsiniz.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu