KadınSağlık

Yumurta Kalitesini Arttırmanın Yolları

Anne olmak isteyen ancak hayaline kavuşamayanlar yumurta kalitesini arttıran besinler yiyerek bu şanslarını arttırabilir.

Hangi Besinleri Yemeliyiz?
Anne olma hayali kuranlar beslenme listesini düzenleyerek ve hayatında bazı değişiklikler yaparak hayallerine daha kısa sürede ulaşabilir. Bugüne kadar yapılan araştırmalar hangi besinlerin yumurtlamayı arttırdığını ortaya koydu. Beslenmede yapılacak olan sağlıklı değişiklikler ile yumurta kalitesini arttırmak ve hamile kalma ihtimalini yüzde 80 arttırmak mümkündür.

Siz de kısa sürede bebek sahibi olmak istiyorsanız şu besinleri tüketmelisiniz:

 1. Omega 3 kaynağı olan Avokado içinde B5, B6 vitaminleri C, E ve K vitaminleri bulunur. Ayrıca potasyum, magnezyum, manganez, çinko, demir, fosfor ve bakır içerir. Günde çeyrek avokado tüketmek oldukça sağlıklıdır.
 2. Diğer bir omega 3 kaynağı olan balık yumurta kalitesini arttırır, embriyonun tutunmasını kolaylaştırır. Haftada 2 kez mutlaka tüketmek gerekir.
 3. Fındık, badem, ceviz, kuruyemişlerde de omega 3 bulunur. Bunlardan günde 1 avuç kadar karışık olarak tüketmek gerekir.
 4. En iyi protein kaynağı olan yumurta Kolin, inositol, A ve E vitamini içerir. Günde en az 1 tane yemek gerekir.
 5. En iyi demir kaynağı olan karaciğer, ayrıca folik asit açısından da oldukça zengindir. Haftada 2 kere tüketilmesi önerilir.
 6. Kalsiyum zengini olan süt ürünleri hücre zarını korur. Süt yerine süt ürünlerini tüketmek çok daha faydalıdır. Yüksek probiyotik ile bağışıklık sistemini güçlendirir.

Hamile kalmak için günde 1,5 – 2 litre su içmek ve açık havada yürüyüş yapmak gerekir.

Nelerden Uzak Durmalı?
Anne olmak isteyen ancak hemen bebek sahibi olamayanlar hamileliği zorlaştıran şeylerden uzak durmalıdır.

 1. Sigara tüketimi bırakılmalıdır. Üreme hücrelerini olumsuz etkiler ve kadının üreme ömrünü 10 yıl kadar azaltır.
 2. Çay, kahve ve alkol kafeini yüksek olduğundan yumurta rezervini azaltır.
 3. Stres pek çok hastalığın kaynağıdır. Stres altındaki vücutta yumurta üretimi de sıkıntıya düşer.
 4. Paketlenmiş hazır gıdalarda katkı maddeleri ve koruyucular çok fazladır. Bunlar hormon bozukluğuna neden olduğu için üremeyi de olumsuz etkiler.
 5. Plastik şişede bulunan su ve diğer hazır içecekler bisefenol A içerir ve sağlık için zararlıdır. İşte bu risk embriyo sağlığını da etkiler. Evde hazırlanan taze içecekler tercih edilmelidir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu