Sağlık

Sivilce Oluşum Nedenleri

Sivilce oluşumu nedenleri hakkında bir çok söylenti dolaşmakta. Öncelikle eğer çok ileri seviyede bir durumda iseniz bir dermakoloğa görünmeniz gerekebilir. Çünkü yanlış ürün kullanımı ve sivilce yapıcı gıdalar tüketmek sonucunda cildimizde kalıcı lekeler oluşabilir. Peki ya sivilce neden oluşur diye soracak olursak,

  • Gün içerisinde evde olsak bile cildimiz bir çok toz ve kire maruz kalmaktadır. Bu toz ve kir cildimizin üzerinde nefes almayan bir tabaka oluşturarak göreneklerimizi tıkamasına neden olur. Tıkanan gözenekler nefes alamadığından yağı biriktirir ve cildin üzerindeki kirli katmandan zararlı madde emer. Bunlarda kanalların tıkanmasını ve siyah nokta oluşumuna sebep olur.
  • Cildimizde bezeler şeklinde yap topçukları bulunmaktadır. Cildimizi dıştan ezerek içteki bu bezeleri patlatıp yayılmasını veya bezelerdeki yağın artmasına sebep olabiliriz. Bu da ezdiğimiz bölgede ve etrafında sivilce oluşumuna sebep olur.
  • Sivilcelerin etrafında ve içerisinde sivilce oluşumunu sağlayan mikroplar bulunmaktadır. Biz bu sivilceye veya etrafına dokunup elimizi yıkamadan tekrar yüzümüze dokunursak bu mikropları yaymış oluruz. Mikroplar yayıldığı alanda yeni sivilce oluşumuna sebep olur.
  • Cildimize makyaj yaparken kullandığımız ürünleri yıkamadan yeniden kullanırsak mikrop birikimine ve tüm yüze yayılmasına sebep olabiliriz.

Sivilce Oluşumunun Tedavileri

Sivilce oluşumunun tedavileri Konusunda bir çok yanlış yöntem var. Mesela cildin ph sına uyumlu olmayan, Cildi tahriş eden, cildin sebum dengesini bozan, cilt bariyerini zedeleyen, deriyi tahriş ve hatta yara yapabilen bir çok yanlış yöntem bulunmaktadır. Bunların başlıcaları limon gibi asitli ürünlerin cilde uygulanmasıdır. Bir diğer yanlış yöntem ise kahve gibi cildi çizen ve gözde görülmeyecek derecede hasarlar veren peeling yöntemlerinin uygulanmasıdır. Bu yöntemlerden kesinlikle kaçınmalıyız ve cildi temizleyip, tonikle silip, kendimize uygun bir nemlendirici ile nemlendirmemiz yeterli olacaktır.

Yediğimiz Yemeklerin Sivilce Oluşumuna Etkileri

Yediğimiz yemeklerin sivilce oluşumuna etkileri Aslında çok büyüktür. Ama kontrol etmesi sanılanın aksine çok da zor değildir. Basitçe dikkat etmemiz gereken noktalar sağlıklı olmayan işlenmiş yağlar tüketmemek olabilir. Zeytin yağ, tereyağı, sıvı yağ gibi sağlıklı yağlar doğal haliyle kullanıldığı taktirde sivilce yapmamaktadır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu