Çocuk

Yenidoğan Bebekte Deri Dökülmesi

Yeni doğan bebeklerin ciltleri son derece hassas ve pürüzsüzdür. Fakat bebeklerde dış etkenlere bağlı olarak belirli bir süre sonra cilt kuruması veya deri dökülmesi gibi problemler oluşabilir. Yeni doğan bebeğinizin cildinin döküldüğünü fark ettiğinizde nasıl bir tutum izlemeniz gerektiğini bilmeniz gerekir. Yeni doğan bebeğiniz doğdu ilk haftada sık olarak deri döker. Bunun nedenlerinden biri sık ortam değişikliğidir. Bebeklerin derileri adapte olmakta yetişkinlerin derileri kadar başarılı değildir. Bu sebeple değişen sıcaklık ve ortam bebeğinizin cilt dökmesine sebebiyet verebilir. Bu sizi endişelendirecek bir hastalığın veya sorunun belirtisi değildir ve tamamen doğaldır.

Bebek doğduğunda vücudunda annesinin hormonlarından bulunur. Bebeğin annesinden aldığı hormonlar ciltte kuruluğa, deri dökülmesine ve sivilce oluşumuna yol açabilir. Sıkça rastlanan bu problemler bebeğiniz doğduktan en az iki hafta sonra ortadan kalkar. Gerekli bakım yapıldığı takdirde bu süre daha aza indirgenebilir. Bebeğiniz doğalı iki haftadan fazla olmuş ve hala bebeğinizdeki deri dökülmesi ve cilt kuruluğundan şikayetçiyseniz deri dökülmesi hakkında uzman bireylere başvurmanız ve en ideal tedavi yöntemini talep etmeniz tavsiye edilir. Bebeklerde cilt kuruluğu belirtileri deri dökülmesi sonrasında ortaya çıkabilir. Deriden dökülen deriler, bebeğin vücudunda kızarıklıklar ve sivilceler oluşturur.

bebeklerde deri dökülmesi nedenleri

Bebekler deri dökülmesi yaşadıkları dönemlerde oldukça hırçın ve huysuz olabilirler. Bu rahatsızlığın belirtileri çoğu birey tarafından egzama ile karıştırılmaktadır. Fakat egzama yalnızca konusunda uzman bireyler tarafından anlaşılabilen bir rahatsızlıktır. Bebeğinizin baş kısmından dökülen deriler sizi rahatsız edebilir ve birçok ebeveyn deri dökülmelerini kepek ile karıştırmaktadır. Kafadaki deri dökülmesi özel şampuanlar ve saç serumları ile giderilebilecek küçük bir problemdir. Yeni doğan bebeklerinizin bu rahatsızlığını gidermek üzere uğraş vermeniz gayet doğaldır. Fakat bebeklerde deri dökülmesinin tedavisi oldukça kolaydır ve çeşitli ürünler ile deri dökülmesi tamamıyla ortadan kaldırılabilir yapıdadır.

Kuruyan ve neticede dökülen cildi yumuşatmak üzere çaba göstermeniz önemlidir. Güneş ve yoğun rüzgar da bebeğinizin cildinin kurumasına yol açabilecek unsurlardır. Özellikle banyodan sonra kuruyan cilt için nemlendirici kullanmanız tavsiye edilir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu