Çocuk

Bebek İşitme Testi Ne Zaman Ve Nerede Yapılır?

Yapılan çalışmalar neticesinde, yeni doğan her 1000 yeni bebekten 2’sinde doğuştan gelen veya doğumun ilk zamanları içerisinde geçirilen hastalıklar nedeni ile, işitme problemi gelişiyor. Bu bakımdan bebeklerde işitme testinin ne zaman ve nasıl yapıldığı bebeklerin duyma işlevi yönünden oldukça önem arz etmektedir.

Her yeni doğan bebekten 2’sinde doğuştan gelen ya da çeşitli hastalıklar nedeni ile işitme problemi geliştiğini belirtmiştik. İşitme problemi olan bebeklerde, erken teşhis yapılmadığı ve gerekli önlemler alınmadığı taktirde ciddi problemler oluşmaktadır. Bebeklerde görülen işitme problemleri, sağırlık, dilsizlik, zeka geriliği ve hatta gelişim geriliğine sebep olmaktadır. Bu bakımdan bebeklerde istenmeyen problemlerin meydana gelmesini önlemek için bebek doğduktan sonra hastaneden eve çıkmadan önce işitme testi uygulanmalıdır. Böylelikle bebeklerde işitme problemine bağlı olarak gelişecek rahatsızlıklar işitme testi ile engellenebilir.

Bebeklere İşitme Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?
Bebeklere işitme testi doğumdan sonra, eve gitmeden önce hastanede yapılması en doğru seçenektir. Yapılan son bilimsel araştırmalar neticesinde, bebeklerde yeni doğan döneminde işitme engeli tanısı konduğu taktirde, erken kullanılmaya başlanan işitme cihazları sayesinde, bebeklerde oluşabilecek konuşma ve iletişim problemlerinin en aza indirgenebildiği saptanmıştır.

işitme testi

Bebeklerde İşitme Testi Nasıl Yapılır ?
Yeni doğan bebeklerde işitme testi, kulaklarına belli şiddette sesler verilere, duyup duymadığı beyin dalgaları ölçülerek belirlenir. Bu işlem oldukça basittir ve bebeğe hiçbir şekilde rahatsızlık vermez. İşitme testi ortalama olarak 15 dakikada bitirilir. Testin güvenilirlik oranı ise %97 civarlarındadır.

İşitme Testi Yapılmasını Gerektiren Durumlar

  • Ailede sağırlık geçmişi bulunması
  • 1500 gr’ın altında dünyaya gelen,
  • Yüz kulak anomali problemi olan,
  • Suni solunuma ihtiyaç duyan,
  • Sarılık problemi yaşaması,
  • Doğum anında uzun süre oksijensiz kalan bebekler.

Bu durumlardan en az birinin varlığı hissedildiğinde mutlaka yeni doğan dönemde bebeklerinize işitme testi yapılmalıdır.

İşitme kaybı problemine önlem alındığı taktirde, bebeğin gelişimi olumlu yönde etkilenmektedir. Bu yüzden doğum sonrası bebeklere işitme testi yaptırmak son derece önemlidir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu