Çocuk

Emmeyen Bebek Nasıl Emer?

Anne sütü, bebeğin tüm yaşamı boyunca alabileceği en iyi besin kaynağıdır. Bununla birlikte anne sütü, bebeğin tüm hayatı boyunca sağlık sorunları ile daha az karşılaşması adına, son derece önemlidir. Bu yüzden uzmanlar, mümkün olduğu kadar uzun süre, bebeklerin anne sütü ile emzirilmesi gerektiğini tavsiye ediyor. Ancak bazı durumlarda bebekler, annesini emmek istemeyebilmektedirler. Peki bu gibi durumlarda, emmeyen bebek nasıl emer? Bebeğin emmesi için, neler yapılmalıdır? Hepsi yazımızın devamında…

Emmeyen Bebek Nasıl Emer?
Emmeyen bebek nasıl emer? Sorusuna cevaben, öncelikli olarak yapılması gerekenlere hep birlikte göz atalım.

Doğru Pozisyon Önemlidir
Bebeğin emmesi için birçok neden olabilir. Bunlardan birisi de, doğru pozisyonda emzirilmiyor olmasıdır. Bebeği doğru pozisyonda emzirmek, bebeğin daha sık ve daha uzun süre emmesini sağlayacaktır. Uzmanlar en iyi pozisyonun, oturur vaziyetten biraz daha yatay bir şekilde uzanmak olduğunu belirtiyor. Emzirirken mutlaka bir yere yaslanmak, bebeğin daha fazla emmesini sağlayacaktır.

Mamasını Azaltın
Eğer ki bebeğinize mama veriyorsanız ve bebeğiniz az emiyorsa, mamasını yavaş yavaş azaltmaya başlayın. Eğer henüz mama vermeye başlamamışsanız da, kesinlikle mama vermemeye özen gösterin. Mamanın tadına alışan bebek, mamanın hoşuna gitmesi halinde anne sütünü beğenmeyerek, daha az emecektir. Bebeğinizin ilk aylarda tek besin kaynağının, anne sütü olmasına mutlaka özen gösterin.

emmek istemeyen bebek için çözümler

Eğlenceli Yöntemler Bulun
Özellikle birkaç ayı doldurmuş bebeğinizi emzirmek için, eğlenceli yöntemler keşfedin. Oyun oynar gibi kullanacağınız taktikler, her zaman olmasa da bazı durumlarda işe yaramaktadır.

Rahat Olmasını Sağlayın
Bebeğin emmeme nedenlerinden birisi de, rahat olmamasıdır. Örneğin altının ıslak olması, bunun için en basit örneklerden birisidir. Bebeğin mevcut bir sıkıntısı varsa, emzirmeden önce bunu gidermeye çalışın ve giderdikten sonra emzirmeyi deneyin. Farklı sebeplerden huzursuz olan bir bebek, annesini emmek istemeyebilir.

Doktorunuza Başvurun
Tüm bunlardan sonra bebeğiniz hala emmek istemiyorsa, doktorunuza başvurarak farklı sorunlar olup olmadığına netlik kazandırın. Bu konuda size en iyi bilgiyi verecek olan, doktorunuzdur.

Bebek Neden Emmez?

  • Biberona alıştığında
  • Diş çıkarırken
  • Altının ıslak olduğu durumlarda
  • Burnu tıkalıyken
  • Herhangi bir hastalığı varsa
  • Sütünüzün tadının değişik olmasından
  • Sütün fazla gelerek, ağzının sütle dolduğu durumlarda

Bebek annesini emmek istemeyebilir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu