Çocuk

Yenidoğan Bakımı Nasıl Olmalı

Anneliğin ilk günlerinde bebeğiniz hakkındaki her şey sizi telaşlandırmak üzere yeterlidir. Bebek ağladığında dahi annelerin ilk aklına gelen bebeğin hasta olup olmadığı sorusudur. Ağlamak bebekler için iletişim kurma yollarından biridir ve bebeğin istekleri hakkında sizlere mesaj verebilir. Bebeğin hoşnut olmadığı durum ebeveynler tarafından kolayca anlaşılabilir. Bebek kendisini sıkacak ve terletecek kıyafetler içerisinde olduğunda, gazı olduğunda, acıktığında ve çok fazla giydirildiğinde ağlayabilir.

Fazla gaz sancısı çeken bebekler aç kalmayan ve yeterli olarak beslenen bebeklerdir. Bir süre sonra bebeklerin gaz sancıları artabilir. Gaz sancılarının tamamıyla giderilmesi ebeveynlerin en az üç aylarını alabilir. Annelerin uğraşlarına rağmen kesilmeyen ağlamalar ve ağlama krizlerine günümüze kadar herhangi bir çözüm getirilememiştir. Fakat bebek psikolojisi üzerine yapılan çalışmalar bebeklerin iletişim ihtiyaçlarını ağlayarak giderdiklerini savunmaktadır. Ağlama nöbetlerinin çocukların konuşmanın öğrendiklerinden sonra büyük oranda azaldığı gözlemlenmiştir. Anneler, bebeklerini giydirirken üşümemeleri için bazı durumlarda aşırıya kaçabilirler. Fakat bebekler yetişkinlerden sadece bir kat daha fazla giydirilmelidirler. Terleyen ve sıcaktan rahatsız olan bebekler oldukça huysuz ve hırçın bir ruh haline bürünebilirler. Fakat günümüzde en fazla yapılan hatalar arasında bebeği aşırı sıcak tutmak yer almaktadır. Sıcaktan bunalan bebeğin ağlaması oldukça doğal bir durumdur. Fiziksel temas bebeğin ağlamasının durdurulmasında yardımcıdır. Ayrıca, bebeğin sık olarak ıkınması kabızlık durumuna yorulmamalıdır. Sık dışkı yapmak bebeğin kabız olduğunun bir göstergesi olarak kabul edilmemelidir. Yeni doğan bebeklerin başlarının altına yastık koyulmamalı ve yattıkları yerde herhangi bir yastık bulundurulmamalıdır.

yeni doğan bebek bakımı

Bebek sert yataklarda yatırılmalıdır. Boğulma riskine karşı fazla örtü örtülmemelidir. Bebeğin karnının doyması değişken bir durumdur ve her bebekte farklılık gösterir. Bebek aç bırakılmamalı ve bebeğin anne göğsüne doğru yaptığı refleksler takip edilmelidir. Bebek 3 saat aralıklar ile beslenmelidir. Bir gün içerisinde bebeğinizi 8 ila 12 kez beslemeniz uygundur. Bazı bebekler oldukça kabarık bir iştaha sahip olduklarından açlığa bağlı olarak sürekli ağlayabilirler. Bu gibi durumlarda bebeğinize süt vermeli fakat aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Anne sütü ile beslenme bebek için en ideal olan beslenme şekillerindendir

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu