Çocuk

Bebeklere Antibiyotik Verilir mi?

Penisilinin bağırsaklar üzerindeki negatif etkileri çocuğunuzun büyüdüğünde obez olmasına yol açabilir.

New York Üniversitesinden mikrobiyolog Martin Blaser’ın yaptığı araştırmalara göre, çocukluk döneminde antibiyotik kullanımı ile sonraki hayatında obezite hastalığına yakalanma oranı arasında bir bağlantı keşfedildi. Araştırma, penisilinin etkileri üzerine odaklandı; fakat problem görünürde penisilinin kendisinden değil, sindirim sistemindeki iyi bakterilere verdiği zararlardan ileri geliyor.

Araştırma ilk olarak fareler üzerinde denendi. Bu araştırmaya başka araştırmalar da eklendi ve 6 aylıkken antibiyotik verilen çocukların 7 yaşına bastıklarında, emsallerine göre daha kilolu olduğu ortaya çıktı. Araştırmanın başındaki isim olan mikrobiyolog Martin Blaser’ın görüşüne göre penisilinin iyi bakteriler üzerindeki en harika sonuçlarının olduğu bir “ara süre” var. Ki buda 6 ay ve 3 yaş aralığı.

antibiyotiğin zararları neler

Mikrobiyomlardaki bozulmalar
Yaklaşık olarak normal bir insanın 100 trilyona yakın bakterisi vardır. Son yıllarda öğrendiğimize göre sağlıklı yaşamanın püf noktalarından biri de vücudumuzda barınan mikroplar. Mikrobiyolog Mark Blaser’ın çalışması ile bilim dünyası, farelerin hayatlarının ilk ayı boyunca mikrobiyomlarında bozulmalar olduğunu öğrendi. Bunun sonucunda ise farelerin yüzde 25’i daha fazla kilo almaya başladı. Ayrıca araştırma sonucunda en kötü etkilerin yüksek yağlı diyette ortaya çıktığı ve erkeklerin kadınlara göre daha fazla etkilendiği de keşfedildi.

Hasta çocuklarımız da mı antibiyotik kullanmasın ?
Burada ebeveynlere sorulacak soru şu: Sırf yan etkileri var diye hasta çocuklarınızı antibiyotiklerden uzak mı tutmalısınız? Glasgow Üniversitesi Metabolik Tıp Bölümü Profesörü Naveed Sattar bu soruya “Hayır” cevabını veriyor. Sonuçlar ilginç olmakta birlikte profesör diyor ki, “Madem ki hayat tarzıyla ilgili genel tavsiye, obeziteye karşı savaşmayı da içeriyor; o halde çocuklar, ya da yeni doğanlara verilen antibiyotikler temel klinik ihtiyaçlar üzerine verilmelidir.”

Dr. Blaser de bir noktaya katılıyor: Eğer bir çocuk gerçekten çok hastaysa, antibiyotik alması gerektiğine kuşku yok. Ama eğer hastalık çok ciddi değilse ebeveynlerin “Hastalık ciddileşmediği sürece bir-iki gün beklesek daha iyi olur” demesi daha faydalı olur. Ebeveynler hiçbir zarar vermeyeceğini düşünerek çocuklarına antibiyotik veriyorlar, fakat antibiyotiklerin de aslında zararları olabileceği unutulmamalıdır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu