Çocuk

15 Aylık Bebek Gelişimi

15 Aylık Bebeğiniz Neler Yapabilir
Bebeklerin birçoğu bu dönemde yürümeyi öğrenmişlerdir. Fakat tam olarak sizin gibi desteksiz yürümeleri başaramayabilir. Yürürken sürekli düşebilir ve kendi başına ayağa kalkmayı başarabilir. Yürümeyi öğrenmiş gibi davranarak hemen koşmaya çalışır. Sizden gördüklerini taklit etmeye başlar. Yaklaşık olarak 4 – 6 arasında kelime söyler.

Televizyon ve Öğrenme
Ülkemizde çoğu annenin yaptığı hata, televizyonu bir bebek bakıcısı gibi görüp, bebeklerini televizyon karşısına bırakıp işlerini yapmasıdır. Televizyon bebeğinizin ihtiyacı olan kas egzersizlerini sağlayamaz. Onun araştırmalar yapmasına olanak tanımaz.
Bazı ebeveynler çocuklarının sessiz olarak durması için, onları televizyon karşısına bırakırlar. Böylelikle çocuklar televizyona alışır ve televizyon onlar için bağımlılık haline gelir. Yaşları ilerledikçe saatlerce televizyon izlemek isterler ve bu da onların yeni arkadaşlar edinmesini engeller.

15 aylık bebek

Bebeklerde Zehirlenme
Zehirlenmeler genel olarak çocuklar küçük yaştayken meydana gelir. Çocuklar bu dönemlerinde etrafındaki nesnelere karşı çok meraklıdırlar. Her şeye meraklı olduklarından dolayı, bahçede gördükleri bitkileri hiç düşünmeden koparıp ısırabilirler. Isırdıkları bitki zehirli olabilir. Eviniz ve bahçenizde ki bitkileri mutlaka araştırıp zehirli olanlar varsa kaldırmanız gerekmektedir.
Hatta bu kontrol işlemlerini rutine dönüştürerek belirli periyotlarla evinizde ve bahçeniz de bebeğiniz için, emniyet kontrolleri yapmanız tavsiye edilir. Zararlı olan her şeyin çocuğunuzun ulaşamayacağı yerlere kaldırmanızı tavsiye ederiz.

15 Aylık Bebeğinizin Davranış Gelişimi
Bebeğiniz bu dönemde onunla ilgilenmenizi ister ve ilginizi çekmek için gülümseyebilir ya da kahkahalar atabilir. Bebeğiniz artık yavaş yavaş inatçılığa başlamış olabilir. Sizin ona giydirmek istediğiniz ya da yedirmek istediğiniz şeyleri ret ederek sizinle inatlaşabilir. Parka gittiğinizde parktan ayrılmak istemeyebilir ve bu dönemde sürekli olarak “hayır” kelimesini kullanabilir.
Bebeğinizin bu dönemde üzerine kirleterek ve döküp saçarak oyunlar oynamasına izin verebilirsiniz. Bebeğiniz bu yoğun dönemde bazı duygularını kontrol edemeyerek arkadaşlarına zarar verebilir.(Isırabilir) Bu gibi durumlarda sakinliğinizi koruyarak onunla ilgilenmeniz çok önemlidir.
Bebeğinizin ne yaptığını anlaması için, sizde onu ısırarak onun canını acıtacak bir davranışta bulunmayın. Sizin onu ısırmanız ona ısırmanın doğru bir şey olabileceği fikrini verebilir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu