Sağlık

Yaş Nabız Hesapla

Nabzımız, kalp atışımızı temsil ettiği için her zaman dikkat etmeliyiz. Yavaşlayan nabız demek, yavaşlayan kalp ritmi demek ve bu da ölümcül sonuçlar doğurabilir demek. Yaşımıza göre değişiklik gösteren nabız hesaplamak oldukça önemli. Yaş nabız hesapla yöntemi ile yaşımıza göre nabzımızın sağlıklı mı değil mi takip edebiliriz.

Halk arasında nabız ölçme işlemi en çok baş parmağın bilekteki atardamara bastırılarak kalp atışının sayılmasıyla gerçekleşir. Aslında nabzımızı vücudumuzun her damarında hissedebiliriz. Buna ayak bileği, boyun ve hatta parmaklar da dahil. Bu sayede kalp atışımızı 10 saniye boyunca sayarak nabzımızı da hesaplamış oluruz. Dakikada hesaplamak için ise nabız sayımızı 6 ile çarpıyoruz.

Örnek verecek olursak şayet kalbiniz 10 saniyede 10 kere atarsa bu sonucu 6 ile çarptığınızda kalbinizin dakikada 60 attığını öğrenebilirsiniz.

Yaş nabız hesapla işlemi nasıl yapılır?

yaşa göre nabız nedir

Nabzımızı nasıl ölçeriz sorusunun cevabını yukarıda verdik, peki çıkan sonucun nasıl sağlıklı olup olmadığını anlarız? Bu da kısa bir denklem ile giderilecek problem. Nabızda yaş aralığı, cinsiyet, hastalıklar, bulunulan ortam, yorgun mu dinleniyor mu gibi etkenler oldukça önemli faktörler. Spor yapan birisiyle yatan birisinin nabzı aynı olamaz.

Erkeklere nazaran 5-10 daha fazla kalp atışına sahip olan kadınların nabızları her zaman yüksek çıkar. Peki ya yaş faktörünün de devreye girdiği uygun nabız yaş gruplarına göre nasıl olmalı?

0-1 yaşındaki bebeklerde 120-140,
1-3 yaşındaki çocuklarda 90-120,
3-7 yaşındaki çocuklarda 90-100,
7-20 yaşındaki gençlerde 80-90
21 yaş üstü yetişkinlerde 60-80

Şayet sizin de nabzınız yukarıda verdiğimiz tabloya göre uygunsa o zaman kalbiniz gayet sağlıklı demektir. Ama eğer sporcu iseniz ve nabzınız düşük çıkıyorsa endişe edecek bir durum yok zira kalp sağlığı uzmanlarına göre sporcuların kalp atışları normal insanlara göre daha düşük olabiliyor.

Aşağıda paylaştığımız yaş-nabız hesaplama aracıyla sizde ilgili alanları doldurarak ideal nabzınızı hesaplayabilirsiniz.

Kalp çarpıntısıyla artan nabız

nabız kalp çarpıntısı

Kalp çarpıntısı günümüzde hemen hemen her insanda olabilmektedir. Stres, korku, mutluluk, acı, nefes darlığı ve spor gibi etkenlerden dolayı ani kalp çarpıntıları haliyle insanların nabızlarını da yükseltiyor. Tıp dilinde aritmik taşikardi olan kalp çarpıntısı sırasında nabzınız bayağı yüksek çıkabilir bundan dolayı panik yapmamalısınız.

Tıpta kalp çarpıntısı için nabzın dakikada 140 üstüne çıkması gerekir. Yani şayet nabzınız dakikada 140 ve üstü atıyorsa o anda kalbiniz çarpıyor demektir ve hemen bir yere yatıp dinlenmeli, derin derin nefes almalısınız. Eğer kalp çarpıntınız geçmiyor ve uzun süre devam ediyorsa mutlaka hastaneye giderek yardım almalısınız çünkü kalbiniz ciddi hastalıklar konusunda sizi uyarıyor olabilir.

Nabız düşüklüğü neden olur?

Nabız düşüklüğü demek kalbinizin dakikada atmasının düşük olmasıdır ve bu da beyniniz dahil organlarınıza yeterli oksijenin gitmediğini gösterir. Yan etki olarak anlık tansiyon düşmesi ve nefes darlığı gösteren nabız düşüklüğü, birçok ciddi hastalıklara davetiye çıkardığı gibi birçok ciddi hastalıklarının da habercisi olabilir.

Nabız düşüklüğüne sebep olan hastalıklar;

  • Kalp damar tıkanıklığı
  • Kalbin atar ve toplar sisteminde ritim bozukluğu
  • Yaşın artması ile yorulan kalbin ileti sisteminde bozukluklar
  • Kalp kasındaki enfeksiyonlar
  • Kalp romatizması
  • Karaciğer veya böbreğin çalışmasından dolayı vücutta artan tuz oranı
  • Su ve tuz yetersizliği
  • Hipertansiyon
  • Kullandığınız ilaçların yan etkileri
  • Uyku apnesi

Eğer sık sık nabız düşüklüğü yaşıyorsanız ve düzenli spor yapmıyorsaız yukarıdaki hastalıklardan birisine yakalanmış olabilirsiniz. Bunun için bir an önce uzman bir doktora gidip yardım almalısınız. Nabız ölçümü bu tür hastalıkları önceden belirlemekte oldukça önemli rol oynuyor. Siz de nabzınızı doğru şekilde ölçerek birçok hastalığı erkenden fark edebilirsiniz.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu