Sağlık

Yeşil Çay Yağ Yakar mı?

Yeşil çayın yağ yakıcı özelliği, zayıflatmasından kaynaklanır ve vücuda daha pek çok faydası vardır.

Hangi Yeşil Çay Yağ Yakar?

Yeşil çay antioksidan özelliğine sahiptir. Karaciğer yağlanmasını engellediği durumlar vardır. Yeşil Çay yağların oksidasyonu ve oluşumunu yavaşlatır.

Türkiye’de 31 çeşit antioksidan bitki yetişmekte ve yetiştirilmektedir. Antioksidan bitkiler kanın ve karaciğerin temizlenmesinde etkilidir. Zahter, sumak, mercanköşk gibi bitkilerin yanında çay, olong çayı ve yeşil çay önemli bir antioksandır. Sabah kahvaltılarının vazgeçilmesi siyah çay çok fazla tüketildiğinde demir emilimine neden olur. Oysaki yeşil çay ne kadar tüketilirse tüketilsin faydalı bir çaydır. Sallama ya da demleme yeşil çayın yağ yakımı oranı farkına rastlanmamıştır. Demleme ve sallama yeşil çay aynı antioksidan özelliğe sahiptir. Soğuk ya da sıcak tüketilmesinde etki olarak değişiklik yoktur.

Zayıflamak isteyenler için limonlu yeşil çay daha etkilidir. Limon ve yeşil çayın birleşmesi ile açığa çıkan Fenolik asit vücuttaki serbest radikallerin oluşmasını sağlar. Serbest radikallerin artışı oksijenlenmeyi arttırır. Vücut böylece doğal fonksiyonunu yerine getirerek yağ yakımı başlatır. Yani yeşil çay doğrudan yağ yakma konusunda bir etkiye sahip değil, ancak dolaylı olarak vücuttaki serbest radikalleri ve hücre yapılarını temizlediği ve dengelediği için yağ oluşumu yavaşlar ve zayıflar.

Yeşil Çay Hangi Bölgeyi Zayıflatır?

Yeşil çay karaciğerde yağ oluşumunu yavaşlatır. Uzun vadede bel ve çevresindeki yağların birikimini engeller. Eğer bu esnada spor ve yürüyüş yapılırsa daha çabuk sonuç alınır.

Beslenme ve yaşam şekliniz aynıysa sadece yeşil çay içerek zayıflamak pek mümkün değildir. Yeşil çay karaciğerdeki yağlanmayı önleyecek ancak siz sürekli sağlıksız gıda tüketir ve büyük porsiyonlar yemeğe devam ederseniz yeşil çayın yarattığı etki yok olur. Dolayısıyla esas prensip gün içinde aldığınız kilokaloriden daha fazlasını spor ve yürüyüşle yakmaktır. Bu esnada vücuttaki zararlı metaller ve fazla yağlardan kurtulmak için yeşil çay gibi antioksidanlar sadece yardımcı bir destek görevi görür. Beslenme alışkanlığı, hareketli yaşam tarzı benimsenirse ek olarak zayıflamak için yeşil çay tüketilebilir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu