Sağlık

Varikosel Nedir, Varikosel Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erkeklerde görülen bir hastalık olan varikosel testis çevresindeki damarlarda kirli kanın birikerek şişkinlik oluşturmasına verilen hastalığın adıdır.

Varikosel Neden Oluşur, Belirtileri Nelerdir?

Varikosel testis çevresinde bulunan toplardamarların şişmesi olarak özetlenebilecek bir rahatsızlıktır. Bu hastalıkta damarlarda yer alan kapakçıklar bozulur ve kirli kan akciğere gidemeyerek damarları şişirir. Dolayısıyla varikoselin en önemli belirtilerinden birisi şişkinliktir. Özellikle bir testisin diğerinden büyük olduğu durumlarda bu rahatsızlıktan şüphelenilmektedir. Varikoselin belirtileri arasında ağrı da yer almaktadır. Rahatsızlığın ilerlemesi ile birlikte idrara çıkan kişi ağrı ve sıcaklık hisseder.

Varikosel neden oluşur sorusu da bu hastalıktan şüphelenen kimselerce sıkça sorulan sorulardandır. Ancak bunun nedeni doktorlar tarafından da tam olarak bilinmemektedir. Ancak kimlerde oluştuğuna bakıldığında en yüksek yüzdenin çocuğu olup ikinci çocuğu isteyen erkeklerde olduğu görülmektedir. Bu oran %60 seviyesine kadar çıkabilmektedir.

Kısır olduğu iddiasıyla hekimlere başvuran erkeklerde %40’a varan bir seviyede varikosel gözlemlenmektedir. Varikosel %90 gibi büyük bir olasılıkla sol testiste görülmektedir. Anatomik yapının bunda etkili olduğunu söylemek gerekir. Sadece sağ testiste görülmesi oldukça nadir rastlanan bir durumdur. Öyle ki uzmanlar bunu %1-2 seviyelerinde değerlendiriyor.

varikosel nasıl geçer

Varikosel Tedavisi
Varikosel tedavisi hastalığın seviyesine göre belirlenmektedir. Eğer ileri bir seviyeye gelmişse ve hastanın kısır olmasına neden olacaksa bu durumda ameliyat yapılmasına karar verilir. Ancak bu seviyede değilse hastanın sperm durumu analiz edilir ve düzenli kontroller yapılır. Düzenli kontrollerde stabil bir seviye yakalanırsa kişi ameliyat olmadan tedavi görmeye devam edebilir. Ancak sperm sayısında azalma tespit edilirse bu durumda ameliyat kaçınılmaz olabilir.

Ameliyat seviyesine gelmemiş hastaların yaşantılarına son derece dikkat etmeleri gereklidir. Beslenme alışkanlıkları hastalığın seyri açısından önemlidir. Sigara ve alkol gibi vücuda zarar veren şeyler tüketilmemelidir.

Varikosel Ağrısı
Hastaların merak ettiği soruların başında varikosel ağrısı nasıl olur gelmektedir. Bu ağrı farklı rahatsızlıklarla karıştırılabilir. Ancak testislerde görülen ve zaman zaman bacağa da kayabilen ağrılardan şüphe edilmelidir. Bu ağrılar ağrı kesici kullanıldığı zaman hafiflemektedir. Eğer belirgin bir damar şişliği var ise veya testislerden birisinde diğerine göre boyut farklılığı varsa hekime başvurmak gereklidir. Böylelikle erken teşhis ile önlem almak mümkün olabilir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu