KadınSağlık

İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamilelik Belli Olur?

Vücudunda fiziksel farklıklar ya da adet döneminde gecikme yaşayan anne adayları, hamile kaldıklarını düşünürler. Ancak anne adayları bilmelidir ki cinsel birleşme sonrası hemen hamile kalınmamaktadır. Kadınların hamile kalabilmeleri için bazı biyolojik süreçlerin tamamlanması ve bu sürecin tamamlanması için de belirli bir zamanın geçmesi gerekmektedir. Biz de yazımızda hamilelik belirtileri ne zaman başlamaktadır? Neden hemen hamilelik durumu ortaya çıkmamaktadır? İlişkiden kaç gün sonra hamile kalınır? Sorularının yanıtını vermeye çalışacağız.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlamaktadır?

Hamilelik durumu, cinsel birleşmenin hemen ardından belli olmamaktadır. Eğer hamile kalma durumu söz konusu ise döllenmiş olan yumurtanın rahime gitmesi ve rahim astarına yerleşmesi gerekmektedir. Eğer embriyo rahim astarına başarılı bir şekilde yerleşirse vücutta hCG hormonu salgılanacaktır. hCG hormonu öncelikle kan dolaşımına daha sonra idrara karışmaktadır. Bu durum hamile kalınmasının habercisi olarak kabul edilmektedir. Kan ya da idrar testinin yapılmasıyla testlerin sonucunda hCG hormonunun bulunması hamile kalındığını göstermektedir.

Hamile Kalma Durumu

Cinsel bir birliktelik sırasında spermler vajina içine girmektedir. Bu durumdan sonra spermler yumurtalıklara giderek buradaki hücrelerin döllenmesini sağlamaktadır. Vücuda ulaşan milyonlarca sperm hücrelerinden sadece biri bile yumurtaya ulaşarak hamile kalınmasını sağlayabilmektedir. Vajinada 72 saate kadar canlı kalmayı başarabilen spermler, bir cinsel birliktelik sonrasında üç gün içerisinde başarılı döllenme sağlayabilmektedir. Eğer döllenme başarıyla tamamlanırsa yumurta embriyo halini alarak rahime tutunmaktadır. Bunun için 4-5 gün beklemek gerekebilmektedir. Yani ilişkiden kaç gün sonra hamile kalınır? Sorusunun yanıtını yukarıdaki bilgilerden yola çıkarak vermek gerekir ise hamilelik belirtileri cinsel birleşmeden hemen sonra ortaya çıkmamaktadır. Erken hamilelik belirtileri bile ilişkiden genel olarak 15 gün sonra ortaya çıkmaktadır. Ayrıca cinsel ilişki sonrası ilk adet görme durumu gecikirse hamilelik süreci anlaşılmaktadır. Fakat bilinmelidir ki her anne adayında hamilelik belirtileri aynı olmaz. Bu nedenle bu durumdan emin olma adına gebelik testlerinden yardım alabilirsiniz.

ilişkiden sonra hamilelik

Erken Dönem Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Erken hamilelik belirtileri her anne adayında aynı değildir. Ancak herkeste aynı belirtilere rastlanmaz ise de genel olarak hamile kalınması ile beraber bazı fizyolojik değişimler anne adaylarında gözlemlenebilir. Adet görme zamanı henüz gelmemiş olan kadınlarda görülen genel belirtiler bulunmaktadır. Öncelikle iştahsızlık ve bulantı görülebilir. Anne adayları kabızlık yaşayabilir. Baş ağrısı, yorgunluk ve göğüslerde hassasiyet yaşanabilir. Vajinal lekelenme görülebilir. Karna kramplar girebilir. Ruhsal değişimler yaşanabilmektedir. Ancak en doğru sonuç için anne adaylarının gebelik testleri yaptırmaları ve jinekolojik muayene olmaları gerekmektedir.

Neden Hemen Hamilelik Durumu Ortaya Çıkmamaktadır?
Hamilelik durumunun yapılan testlerle hemen ortaya çıkmamasının nedeni hCG seviyesinin yeterli olmaması ile alakalıdır. On beş günlük belirtilen süre geçtikten sonra önce kanda daha sonra ise idrarda hCG seviyesi artacaktır. Bu durumda test yapıldığında hamile kalındığını gösterecektir. Yani cinsel bir birliktelikten sonra hamilelik durumunun ortaya çıkması ve bu konu hakkında doğru bilgiye ulaşılabilmesi için ortalama iki hafta sonra test yaptırılmalıdır.

Anne Adaylarının Hamilelik Durumundan Şüphelendiğinde Gebelik Testi Yaptırması
Anne adayları adet görmelerinin gecikmesi üzerine hamile kalıp kalmadıklarını öğrenmek için genellikle eczanelerde satılan testleri alarak hemen sonucu öğrenmek isterler. Her ne kadar bu testler, büyük oranda doğru sonuç verse de bazen sonuç beklenildiği gibi olmayabilir. Bu nedenle anne adayları bu testleri yaptırsalar bile bir sağlık kuruluşuna giderek doğru sonucu öğrenmek için idrar ya da kan testi yaptırmalıdır. Ayrıca anne adayları, sağlıklı bir hamilelik süreci için jinekolojik bir kontrolden de geçmelidirler.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu