Rüya Tabirleri

Uyurken Düşme Hissi Neden Olur?

Uyurken aninden düşüyormuş hissi hemen herkes tarafından yaşanan bir durumdur. Birçok kişi yataktan silkinerek irkilmekte ve derin korkuya neden olmaktadır. Bu durumu yaşayan herkes uyurken düşme hissi neden olur sorusunu bir kez bile olsa mutlaka araştırmıştır. Bu durumun birçok nedeni olabilmektedir. Uzmanlar bu konuda vücudun oynadığı oyun ya da psikolojik bir durum olabileceğini belirtmektedirler.

Bu duruma neden olan birçok faktör sayılabilmektedir. Bunların başında uyku dönemleri arasında yaşanan geçişler gelmektedir. Uyku sırasında REM ve NONREM olarak iki dönem bulunmaktadır. Her dönemin kendine has bazı durumları bulunmaktadır. Özellikle kaslarda etkisi nedeniyle düşme hissi bu dönemler arasında büyük ölçüde gerçekleşmektedir.

Uyku arasında dönem geçişleri hemen her gece yaklaşık 6 ile 7 kez gerçekleşmektedir. NONREM dönemi uykunun 3te 2sini kapsamaktadır.

  • Kalp atışı azalır
  • Soluk alıp verme düşer
  • Kaslar gevşer

REM döneminde ise kalp atışı hızlanır ve kaslar daha fazla gevşer. Bu nedenle kasların gevşemesinde yaşanan bu değişiklikler düşme hissini ortaya çıkarmaktadır. Düşme hissinin genel olarak oluşmasının sebebi bu iki dönem arasında yaşanan geçişler olduğu vurgulanmaktadır.

uyurken düşme hissi neden olur

Uyurken Düşme Hissine Neden Olan Diğer Nedenler
Uyurken düşme hissine sebep olan nedenler arasında uyku dönemleri dışında birçok faktör daha ortaya çıkmaktadır. Bunların başında karabasan denilen durum gelmektedir. Genellikle uyku dönemleri arasında yaşanan geçişlerde meydana gelmektedir. Asıl nedeni stres olarak bilinmektedir. Bu duruma uyku felci de denmektedir.

Diğer bir neden de panik atak olmaktadır. Panik atak nöbetleri tam uykuya dalma sırasında meydana gelebilir. Bu da kişinin düşüyormuş hissine kapılmasına neden olmaktadır. Uyku bozukluğu da nedenlerden bir diğeri olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Anksiyate bozukluğu da düşme hissine neden olan diğer nedenlerden biridir. Bunun yanında psikolojik birçok neden bu durumun yaşanmasına zemin hazırlamaktadır. Çağımızın vebası olarak nitelendirilen stres uyku esnasında düşme hissine neden olan en önemli nedenlerden biridir. Yapılan araştırmalarda stres seviyesi yüksek insanlarda bu durumun daha fazla yaşandığını ortaya koymuştur.

Tüm hastalıklardan ve diğer olumsuz etkilerden kurtulmanın yolları bu his için de geçerli olmaktadır. Sağlıklı ve düzenli bir hayat bu durumun minimum seviyeye inmesine neden olacaktır. Uyku sırasında düşme hissinden kurtulmak için stresten de uzak durmak gerekmektedir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu