Rüya Tabirleri

Lüsid Rüya Nedir?

Lüsid rüya nedir? Sorusunun cevabı olarak rüya görmekte olan kişinin rüyayı gördüğünü fark ettiği halde rüyadaki bütün ince ayrıntıları incelemesi olduğunu söylemek mümkündür. Bu rüya çeşidi esnasında görülmekte olan rüya kişiye gerçekmiş gibi görünür. Bu rüya çeşidinde gerçek dünyada olduğu gibi tüm duyu organlarıyla her şeyi hissedip ve her şeye hakim olmak mümkün hale gelir. Kişinin bu rüya çeşidini görme esnasında beyni çeşitli şekillerde bilinçlenmiş olur. Yani kişi uyku halindeyken ve bu rüya çeşidini görme esnasında aynı zamanda bir uyanıklık hali meydana gelmiş olur. Bilindiği üzere genelde rüyalarda insan bilinci kapalı bir hâl alır. Bu rüya çeşidindeyse insan beyni bilinçli vaziyettedir.

Lüsid Rüya Bilimsel Olarak Kanıtlanan Bir Rüya Çeşidi Mi?

Lüsid rüya bilimsel olarak kanıtlanan bir rüya çeşidi mi? Sorusunun cevabı olarak bu rüya çeşidinin normal görülmekte olan rüyalardan farklı şekillerde görüldüğüne bağlı olarak bilimsel bir şekilde kanıtlandığını söylemek mümkündür. Bu rüya çeşidi REM olarak adlandırılmış olan uyku süresinde ortaya çıkan bir rüya çeşididir. Bu rüya çeşidinde insan uyku ile uyanıklık arasında bir zaman geçirir. REM olarak adlandırılmış olan uyku sürecinin devamı esnasında insan beyni bilinçli bir vaziyettedir. Bu rüya çeşidi sayesinde insanlar yaşamlarındaki sıkıntı ve dertleri unutarak uyku esnasında bir gevşeme durumu yaşarlar. Ayrıca bu durumu gerçekmiş gibi yaşarlar.

Lüsid Rüya Öğrenilebilir Mi?

Lüsid rüya öğrenilebilir mi? Sorusunun cevabı olarak bu rüya çeşidinin öğrenebileceğini söylemek mümkündür. Çünkü insanlar bu rüya çeşidi görmeyi çocukluk çağlarından itibaren aslında bilinçsel olarak öğrenirler. Bir insanın yaşı ve hayal yeteneği fark etmeksizin bütün herkes bu rüya çeşidini kolay bir şekilde öğrenebilir. Bir insan yaşamında bir kere bile olsa mutlaka bu rüya çeşidini görmüştür. İnsanın kendi fiziksel ve bilinçsel özelliklerini iyi bir şekilde tanıması halinde bu rüya çeşidini öğrenmesi oldukça kolay olacaktır. Bunun içinse bu rüya çeşidini görmeye istekli olunması gereklidir. Ayrıca görülmekte rüyaların not alınması da bu rüya çeşidi için bilincin gelişmesine yardımcı olur.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu