Kadın

Suda Doğum Nedir?

Suyun gevşetici etkisinden yararlanarak özel hazırlanan küvetlerde suda doğum gerçekleşmektedir.
Suda Doğum
Dünyada son 30 yıldır suda doğum aktif olarak uygulanmaktadır. Bu yöntem ülkemizde de bir süredir uygulanıyor. Hastane ortamında özel olarak tasarlanan küvetlerde, 37 derecelik suda doğum gerçekleşiyor. Sıcak su anne adayının kaslarını gevşetiyor, stresini azaltarak doğum sancılarını kontrol etmesini sağlıyor.

Suda doğum sadece anne için değil, bebek için de oldukça rahatlatıcıdır. 9 ay boyunca anne karnında suyun içinde duran bebek dünyaya daha kolay uyum sağlayacaktır. Yapılan çalışmalar da suda doğan bebeklerin daha uysal olduğunu göstermiştir.

Suda doğum anne adayı ile doktoru arasında önceden planlanır. Anne adayına bu konuda kısa bir eğitim verilir. Tam donanımlı suda doğum ünitesi bulunan ve deneyimli bir ekip ile doğum gerçekleştirilir. Annenin sancıları başladıktan sonra suda doğum için gerekli hazırlıklar yapılarak uygulamaya geçilebilir.

suda-dogum

Hangi Hamileler Suda Doğum Yapabilir?
Suda doğum sadece normal doğum yapan anne adayları için uygundur. Sağlıklı bir gebelik geçirmiş ve zamanında sorunsuz bir doğum suda doğum ile yapılabilir. 37 hafta üzerinde olan tekil gebeliklerde bu yöntem tercih edilir. Annede enfeksiyon ya da vajinal kanama olmamalıdır. Bebek doğum pozisyonuna olmalı ve doğum kanalına yerleşmelidir.

Sezaryen bir ameliyattır ve bu yöntem uygulanamaz. Ayrıca suda doğum genellikle ikinci ve sonraki doğumlar için önerilmektedir. Çünkü ilk doğumlarda vajina darlığından ötürü çoğunlukla epizyo gerekir. Su içinde epizyo yapılamamaktadır.

İlk doğumunu yapacak anne adayı sancılarını suda çekip, doğum başlaması halinde sedyeye alınarak epizyolu doğum yaptırılabilmektedir. Diğer seçenek ise epizyo yerine vajinanın kendiliğinden yırtılmasına izin vermektir. Sıcak suyun etkisi ile bu acı hissedilmeyecektir. Bu durumda iyileşme süreci zor olacağından pek tercih edilmez.

Avantajları Nelerdir?
Suda doğumun avantajları hem anne hem de bebek için oldukça fazladır. Annenin doğum sancılarını hafifletir. Doğum süresini kısalır. Anneye daha rahat hareket imkanı sağlanır. Doğum kanalları yumuşar ve esneklik sağlanır, epizyo ihtimali azalır. Suni sancı gibi müdahalelere olan ihtiyacı azaltır. Bebeğin dış dünya ile uyumunu kolaylaştırır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu