Kadın

Yerleşme Kanaması Kaç Gün Sürer?

Yerleşme kanaması hamile kalmadan önce veya hamileliğin ilk dönemlerinde görülen kanamalar ya da lekelenmelerdir.

Yerleşme kanaması genellikle o ay gerçekleşecek olan adet döngüsünde gerçekleşmektedir. Her kadın görülebilen bir durum değildir. Çok kısa sürer ve hafif bir şekilde kanama gerçekleşir.

Yumurta ve spermin bir araya gelmesinin ardından rahme tutunup büyümesiyle embriyo oluşmaktadır. Embriyo oluştuktan yaklaşık 10 ila 14 gün sonra yerleşme kanamasıyla karşılaşmak mümkündür. Birkaç gün süren bu kanama için peçete veya günlük ped kullanmak yeterli olacaktır.

Yerleşme Kanaması Nasıl Gerçekleşir?

Yerleşme kanamasının oluşu, çocuk sahibi olmak isteyen insanların ilişkiye girdikten sonraki sürecine bağlıdır. Fiziksel birliktelik ardından embriyonun rahme yerleşmesiyle kanama gerçekleşmektedir. Lekelenmeler halinde gerçekleşebileceği gibi adet kanamalarına benzeyen kanamalar da görülebilmektedir.

Kısa ve ağrısız olan bu ağrılar bebeğin müjdecisi olabileceği gibi hamilelik sürecinde de görülebilmektedir. Cinsel birliktelikten sonraki birkaç saat içinde veya birkaç gün içerisinde gerçekleşmesi bebek habercisi olabileceği gibi kesin bir sonuç elde etmek de mümkün değildir. Dolayısıyla beraberlikten en az 10 gün sonra gebelik testi yapmak da fayda vardır.

Tüp bebek tedavisi gören anne adayları ilk dönemlerde bu kanamayla karşılaştıkları zaman bebeklerini düşürdükleri için korksalar da bu durum yanlış bilinmektedir. Yerleşme kanaması bebeğin anne karnına yerleştiğinin bir göstergesi olmaktadır.

Gebelikte Yerleşme Kanaması Kaç Gün Sürer?

Yerleşme kanamasının süresi birkaç saat veya birkaç gün olabilmektedir. Bazı kanamalar adet döngüsünün yaşandığı zamanlarda gerçekleştiği için fark edilmeyebilir. Genellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin planlı bir şekilde hamile kalmasına bağlı bir durumdur. Tüp bebek tedavisi görenlerin ise ilişkiye girmeden birkaç gün öncesinde kanama geçirmeleri gayet normaldir.

Embriyonun rahme tutunduğunun göstergesi olan bu kanamalar her anne adayında gözlemlenen bir durum değildir. Ayrıca her yerleşme kanaması da hamilelik göstergesi olmamaktadır. Yine aynı şekilde yerleşme kanaması bebeğin düştüğü anlamına gelmemektedir. Rahimde gerçekleşen birtakım olaylardan dolayı implantasyon isimli yerleşme kanamaları hamileliğin ilerleyen aylarında da gözlemlenebilmektedir.

Yerleşme Kanaması Belirtileri

Gebelikte yerleşme kanaması belirtisi genellikle cinsel ilişki sonrası pembemsi bir kanın gelmesiyle ortaya çıkmaktadır. İmplantasyon kanaması olarak da bilinen bu kanama herkeste farklı ortaya çıkabilir. Bazı anne adaylarının hiçbirinde görülmezken bazıları bu kanamayı regl kanaması olarak da düşünebilir.

Yerleşme kanaması ilişkiden sonraki birkaç saat içinde başlayarak 3 ya da 4 gün sürebilir. Bunun yanı sıra ilişkiden sonraki 3. ya da 4. gün itibariyle de meydana çıkabilmektedir. Tüp bebek tedavisi gören anne adaylarında ise cinsel ilişkiye girmeden 3 ya da 4 gün önce lekelenmeler gözlemlenebilmektedir. Bu durum her ne kadar döllenmenin gerçekleştiğini gösterse de emin olmanın tek yolu hamilelik testi yapmaktır. Hamileliği belirleyen hormon ilişkiden 10 gün sonra kendini belli ettiği için 10 gün sonra test yapmak ve sonucu ona göre değerlendirmek önemlidir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu