KadınSağlık

Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
Hamilelik birçok yönden fiziksel olarak kadınları etkilemektedir. Bunlardan birisi de diş ağrısına neden olabilmesidir. İhtiyacı olan kalsiyumu sizden alan bebek, kalsiyum yönünden zengin olan dişlerinize etki edebilir. Aynı zamanda hamilelik sürecinde dişlerinize gereken özen ve bakımı göstermezseniz çürükler, tartar oluşumu gibi sorunlar gözükebilir. Bu yüzden hamile olduğunuz sürede dişlerinize özen göstermeyi ihmal etmemelisiniz. Hamile kadınlarda diş ağrısına normal şekilde bir tedavi maalesef uygulanamıyor. Bu nedenle sizin ekstra özen göstermeniz gerekiyor. Halk arasında yaygın olan hamilelikte diş kayıplarının normal olduğu anlayışına teslim olmamalısınız. Çünkü dişlerinize iyi baktığınız sürece böyle bir durumla karşılaşmazsınız.

Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
Diş ağrısına ne iyi gelir hamilelikte daha fazla sorun haline gelmektedir. Çünkü istediğiniz şekilde ağrı kesici kullanamazsınız. Hatta doktor önerisi olmadığı müddetçe kesinlikle ağrı kesici kullanmamalısınız. Bu yüzden şu yöntemler işinize yarayabilir: Karanfil: Karanfil, sakinleştirici bir özelliğe sahiptir. Bu da ağrıya neden olan dişin uyuşmasını sağlar. Böylece kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Bitki çayı: Bitki çayları ağrı ile beraber ağızda enfeksiyon oluşumuna da doğal bir antibiyotik görevi görmektedir. Bu yüzden bitki çayı tüketebilirsiniz. Diş bakımı: Ağız ve diş sağlığınıza hamilelik döneminde gereken önemi vermeniz gerekmektedir. Çünkü hamile ile birlikte gelen kusma, ağzınızda bakteri artışına neden olabilir. Bu da diş sorunlarına yol açmaktadır. Yemeklerden sonra dişlerinizi fırçalamaya, ağzınızı bol bol çalkalamaya özen göstermelisiniz. Doğru beslenme: Diş sağlığınız için doğru beslenmeniz de önem teşkil etmektedir. Hamilelik döneminde olduğu gibi normal dönemlerde de aşırı yağlı ve şekerli besinler tüketmemeye özen göstermelisiniz. Hem kendi dişleriniz hem de bebeğin diş gelişimi için yeterli kalsiyumu almanız gerekmektedir. Bunun yanında bol su tüketimi yapmalısınız.

hamile diş ağrısı

Hamilelikte Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir
Hamilelikte diş ağrısınedenlerinden birisi de ağızda kurumaya bağlı bakteri oluşumudur. Diş muayenesi: Diş etlerinizi kontrol ettirmeyi ve temizletmeyi ihmal etmeyin. Düzenli olarak diş hekiminize gidip muayenenizi olun. Hamile olduğunuzu belirtmeyi kesinlikle unutmayın. Hamile bir kadına uygulanacak ilaçlar kesinlikle kadın doğumcuya danışılmalıdır. Bu nedenle dişçinizin verdiği ilaçları kesinlikle kadın doğum doktorunuza onaylatın. Diş sorunlarınız büyükse ve tedavi gerekiyorsa, doktorlar genellikle hamilelik sonrasına ertelemeye çalışırlar. Bu mümkün değilse hamileliğinizin 4. Ve 6. aylarında gereken tedaviyi olmanız gerekmektedir. Çünkü hamilelikte ilk üç ay ve son üç ay bebeğin gelişimi ve sizin rahatınız açısından pek uygun değildir.

Diş ağrısına ne iyi gelir hamilelikte sorunuza kısaca doktorların önerdiği ağrı kesicilerle bitkileri sayabilirsiniz. Bunun dışında hamilelik süresinde dişlerinize iyi bakmanız kendi sağlığınız açısından ve çocuğun sağlığı açısından önemlidir. Yeterli kalsiyum ve fosfatı besinlerden alarak diş sorunları yaşamadan hamileliğinizi geçirebilirsiniz. Bunun için hem diş bakımınızı hem diş muayenenizi hem de düzenli beslenmeyi aksatmamanız önem taşımaktadır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu