Diyet

Şok Diyet Nedir Nasıl Yapılmalı ?

Şok diyetlerin hepsinin ortak özelliği, kalori alımını kısıtlayarak bir kilo verme yöntemleri arasında olmalarıdır. Bu tarz diyetler kalori azaltmayı gerektirir ve günde yalnızca 500 ile 1000 kalori arasında beslenilmesi gerekir. Bu durum da düzenli bir şekilde uygulandığında kilo verilmesine yardımcı olur. Şok diyetler aynı zamanda 14 günlük diyetler olarak da adlandırılabilir. Metabolizmayı şok ederek, metabolizma hızını artar ve daha fazla yağ yakılarak kilo verilmesi çok daha kolay bir hale gelir. Ancak bu diyetlerin düzenli bir şekilde ve aralık vererek yapılması gerekir. Aksi halde zararlı etkileri olabilmektedir.

Şok diyet iki haftada çok fazla kilo verilmesine yardımcı olduğunu iddia eder ancak bu diyetin düzgün bir şekilde yapılmasına bağlı olacaktır. Şok diyetlerden etki alabilmek için düşük kalorili bir alım gerekir. Bazı durumlarda bu diyetler iyi sonuçlar da verebilir. Doğru bir şekilde yapılabilmesi için bilen birine danışmak çok önemli olacaktır. Zorlu yemek planı ve kalori eksikliği nedeniyle, bu diyetler çok sık bir şekilde yapılmamalı. Herhangi bir hastalığı olan ya da düzenli olarak ilaç kullanması gereken kişilerin doktora ya da diyetisyene danışarak bu diyetleri yapması gerekir.

Şok diyette tüketilen besinlerden herhangi birini markette kolayca bulmak mümkün olur. Vücudun hayatta kalması için ihtiyaç duyduğu doğal şekerleri ve proteinleri içerdiklerinden, yiyecekleri başka bir öğünle değiştirmemek en iyisidir. Ayrıca ihtiyaç olan besinleri almak şok diyetlerin etkili olmasına yardımcı olur. İlk beş günden sonra listelere uyulduğu takdirde kilo vermek mümkün olur. Diyeti uygulamak düzenli kilo verilmesini kolaylaştırır. Buna ek olarak şok diyet ile spor yapmak da çok fazla etki eder. Genelde bu diyetin hafta içleri yapılması tavsiye edilir. Hafta sonları ara verilir ve bir hafta yaptıktan sonra ise dinlenme verilir. 14 günlük bir şok diyet süreci yeterli olur. Bu sürenin ardından düzgün ve dengeli beslenmek kiloyu korumaya yardımcı olacaktır.

Kahvaltıda şekersiz içecekler içilebilir ve düşük kalorili tatlandırıcılar kullanılabilir. Öğle yemeğinde haşlanmış yumurta ve domates gibi yiyecekler tüketiliebilir. Buna ek olarak meyvelerden oluşan ara öğünler de tercih edilebilir. Akşam yemeğinde karbonhidrat ve yumurta yeterli bir öğün olabilir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu