Sağlık

SMA Tedavisi Var mı?

SMA hastalığı son yıllarda özellikle sosyal medya ile adından en sık bahsedilen hastalıklar arasında yer almaktadır. SMA tedavisi var mı sorusu bu kapsamda en çok sorulan sorular arasında yer almaktadır. Hastalık özellikle küçük bebeklerde meydana gelmekte ve hayatlarını kaybetmelerine neden olmaktadır.

Her ne kadar belirlenen ve kesin bir tedavisi olmasa da kullanılan bazı ilaçlar bulunmaktadır. Özellikle fiyatları ile dikkat çeken SMA ilaçları ailelerin en büyük umut kaynağı olmaktadır. Hastalık tedavisinde kullanılan ve dünya üzerinden var olan ilaçlar şunlardır.

  • Zolgensma
  • Risdiplam
  • Spinraza

Bu ilaçlardan sadece spinraza ülkemizde kullanılmaktadır. Daha doğrusu SGK tarafından ödeme listesinde yer almaktadır. Bu nedenle aileler daha iyi sonuçlar veren Zolgensma’ya ulaşmak istemektedirler.

sma hastalık tedavisi

Zolgensma Neden Daha İyi?
SMA tedavisinde kullanılan ilaçlar içerisinde en dikkat çekeni Zolgensma olmaktadır. Diğer ilaçlara göre daha yeni olan ilaç yüzde 95 oranında etki göstermektedir. Bu nedenle hasta çocukların aileleri bu ilacı daha fazla istemektedirler.

Ancak ilaç yüksek fiyatı ile de dikkat çekmektedir. Ortalama olarak 2 milyon dolar olan ilaç diğerlerine göre daha iyi sonu. Vermektedir. Daha iyi sonuç vermesinin yanında tek sefer kullanımı ile diğer ilaçlara göre daha kullanışlı olmaktadır. Spinraza belirli aralıklar ile kullanılırken, Risdiplam ise her gün alınması gereken bir ilaç olarak karşımıza çıkmaktadır.

Zolgensma ise yüksek fiyatının yanında 2 yaş altı ve 21 kilo altı bebeklerde kullanılabilmektedir. Direkt olarak hastalığın yer aldığı bölgeyi etkilene ilaç ile büyük oranda iyileşme meydana gelmektedir.

SMA Tedavisi Neden Pahalı?

SMA tedavisinde kullanılan ilaçlar özellikle yüksek fiyatları ile dikkat çekmektedir. SMA ilaçları fiyatları ise uluslararası şirketler tarafından belirlenmektedir. Bunun yanında fiyatları etkileyen çeşitli faktörlerde bulunmaktadır. Özellikle ülkemizde dolar üzerinden alınması ve kur oranındaki artış fiyatların daha da artmasına neden olmaktadır.

Her ne kadar SGK sadece tek bir ilacı ödeme listesine almış olsa da ilerleyen zamanlarda diğer ilaçları da listeye alabilir. Ancak bu gerçekleşene kadar aileler çeşitli yollar ile ilaçları temin etmeye çalışmaya devam edeceklerdir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu