Sağlık

SMA İlaç Fiyatları

Son yıllarda ilaçlarlar ile ilgili çıkan haberleri herkes çok sık şekilde duymaktadır. Özellikle SMA ilaç fiyatları oldukça yüksektir. Tedavi amaçlı kullanılan ve ülkemiz dahil tüm dünyada tek tedavi yöntemi olarak kullanılan ilaçlar birçok aile için umut kaynağı olmaktadır.

Ülkemizde son yıllarda bu hastalık ile ilgili haberleri ve sosyal medya paylaşımlarını çok sık şekilde duymaktayız. Özellikle ailelerin kendi imkanları ile almak istedikleri ilaçlar için çok ciddi rakamlar söylenmektedir. Bunun ana nedenleri arasında ilacım maliyetinin yüksek olması ve direkt olarak gen ile ilgili bir tedavide kullanılması gösterilmektedir.

Hangi İlaç Ne Kadar Etkili?

SMA ilaçları ne kadar etkili sorusu da merak edilen konular arasında yer almaktadır. Her aile kendi çocuğu için en iyi olanı almak ve kullanmak istemektedir. Türkiye’de ise var olan ilaçlardan sadece bir tanesi kullanılmaktadır.

Aileler ise diğer ilaçları temin etmek için yardımlar düzenlemekte ve yurt dışından ilacı temin etmeye çalışmaktadır. Tedavide kullanılan ilaç sayısı şu anda dünya üzerinde üçtür. Bu ilaçların etki oranı ise şöyledir.

  • Zolgensma etki oranı yüzde 95
  • Risdiplam etki oranı yüzde 88
  • Spinraza oranı yüzde 61

Bu ilaçlar arasında sadece Spinraza ülkemizde kullanılmaktadır. Bu ilaç kişinin hayatı boyunca belirli aralıklar ile birlikte uygulanmaktadır. Bu ilaç motor nöron ölümlerinin gecikmesini sağlamaktadır. Hastalığın tedavisinde kullanılan Risdiplam ise hasta tarafından her gün kullanılmalıdır.

sma ilaçları nelerdir markaları

Zolgensma Neden Daha Çok İsteniyor?
SMA hastalığı ilaç fiyatları içerisinde en pahalı olarak Zolgensma dikkat çekmektedir. Diğer ilaçlara göre daha pahalı olsa da tek seferlik bir kullanım ile hastalığı tedavi etmektedir. Ancak ilaç standart ailelerin temin edebileceği miktarlardan çok daha yüksek fiyata satılmaktadır. Ortalama 2 milyon dolat civarında olan ilaç ile hastalar tek doz ile ilerleme kaydetmekte ve hastalıktan kurtulabilmektedir.

Bu nedenle özellikle ülkemizde bu hastalığa yakalanan çocukların aileleri bu ilacı temin etmek için çaba göstermektedir. Ancak bu ilacı kullanmak için sadece para değil, aynı zamanda hasta olan bebeğin 2 yaşından küçük ve 21 kilodan az olması gerekmektedir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu