Sağlık

40 Yaş Üstü Gebelik Riskleri

Günümüzde hem kadın hem de erkek çalışma hayatının temel unsurlarıdır. Bu nedenle evlilik ve çocuk sahibi olmak biraz daha geri planda kalmaktadır. Her geçen gün anne ve baba olma yaşı artmakta ve ebeveynler ile çocuklar arası yaş farkı artmaktadır. Özellikle 40 yaş üzerin annelik son yıllarda artmaktadır.

40 yaş üstü gebelik riskleri olan bir unsurdur. Her ne kadar büyük çoğunluğu sorunsuz olsa da bazı hususlar gebeliğin sorunlu olmasına neden olmaktadır. Geç yaş gebeliğinin risklerinden bazıları şunlardır.

  • Bebeğin olması gerekenden daha az kiloda doğması olasıdır.
  • Erken doğum riski genç gebelere göre daha fazladır.
  • Gebelik zehirlenmesi riski ortaya çıkmaktadır.
  • Gebelik şekeri olma ihtimali artmaktadır.

40 Yaş Üstü Gebelik Tehlikeli mi?

İleri yaş gebelik genellikle sorunsuz geçmektedir. Her ne kadar tehlikeli gibi görünse de gebelerde ciddi oranlarda sorun çıkmamaktadır. Ancak ileri yaş gebeliklerde down sendromu görülme ihtimali, genç gebeliklere göre daha fazladır.

40 ya üstü gebelik tehlikeli mi sorusunu soran tüm gebeler ya da anne adayları down sendromunu çocuk doğmadan öğrenebilmektedir. Gebeliğin 11. ve 14. haftaları arasında ikili tarama testi yapılabilmektedir. Yine 16 veya 18 haftalık gebelik döneminde dörtlü tarama testi yapılmaktadır. Testlerin sonuçlarının doğruluğu yaklaşık yüzde 85 oranında olmaktadır.

Bu testlerin yerine daha güvenilir testler yapmak da mümkündür. Bu testler şu şekilde sıralanabilir.

  • Anne kanında fetal DNA testi
  • Amniyosentez (Anne karnından su alınması)

Bu testler ile anne karnındaki bebeğin sağlığı ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olunabilmektedir. Bu sayede gebeliğin riskleri daha rahat bir şekilde görülebilmektedir.

40 Yaş Üstü Gebeliklerde Düşük Riski

Gebeliklerde meydana gelen düşüklerin yüzde 80 gibi yüksek oranı ilk 3 ayda görülmektedir. Embriyo rahime tutunamaz ve düşük gerçekleşir. 40 yaş üstü gebeliklerde düşük riski diğer gebeliklere göre biraz daha fazladır. Çünkü yaş ilerledikçe yumurta kalitesi de artmaktadır. Bu nedenle embriyonun rahime tutunması zorlaşmaktadır. Bu nedenle düşük riski biraz daha fazladır.

Düşük oluşması durumuna genetik anomali denilmektedir. Genetik anomali için şu anda bilinen bir tedavi bulunmamaktadır. Bu nedenle ileri yaş gebeliklerde anne adayları mutlaka bilgilendirilmelidir. Düşük riskinin yanında normal doğum ihtimali de ileri yaş grubunda düşüktür. Bu nedenle sezaryen daha fazla uygulanmaktadır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu