Sağlık

Sağlıklı Yaşam İçin Her Gün Yemeniz Gereken 5 Yiyecek

Sağlıklı yaşam için tüketilmesi gereken besinler oldukça fazladır. Ancak bazıları vardır ki her gün mutlaka yemek sağlığın anahtarı gibidir.

  • Ceviz

Cevizde omega 3 oranı yüksek olduğu için beyne iyi gelir, sinir sistemini güçlendirir. Enfeksiyonlara karşı koruyucudur. Her gün düzenli olarak birkaç adet ceviz tüketilmesi halinde kolestrol ve kan basıncı düzenlenecektir. Ayrıca kansere karşı da koruyucudur. Yağlı bir besin olduğu için günde 1 avucu aşmamak gerekir. Balık da iyi bir omega 3 kaynağıdır ancak her gün tüketilemeyeceği için en iyi alternatifi cevizdir.

  • Yoğurt

Yoğurt protein, kalsiyum ve probiyotik kaynağı olduğu için sağlıklı yaşam için her gün tüketilmesi gereken 5 yiyecek arasında mutlaka yerini almalıdır. Kan basıncını düzenler, enfeksiyonları önler, ağız sağlığını korur. Günün her öğünü bir kase yoğurt tüketmekte zarar yoktur.

    sağlıklı besinler

  • Havuç

Beta karoten içeren havuç, aynı zamanda iyi bir A vitamini kaynağıdır. Gözlere iyi gelmesi ile bilinir ve doku tamiri için de büyük rol oynar. Başta kanser olmak üzere iltihabi hastalıklar ve astımdan da koruyacaktır. Havuç mevsimi olmadığı zaman ise alternatifi domatestir. Domateste çokça bulunan likopen kanserden korur. Aynı zamanda güneşin zararlı ışınlarından da koruyacaktır. Yani kışın havuç, yazın domates tüketmek ideal olacaktır.

  • Et

İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu proteinin büyük bir kısmı et ürünlerinden elde edilir. Bu nedenle mümkün olduğunca her gün et tüketilmelidir. Et denilince akla ilk olarak kırmızı et gelse de balık ve tavuk gibi beyaz et tüketimi de bu başlık içerisine dahil edilmelidir. Ayrıca et içerisinde yer alan demir mineralinin vücut tarafından emilimini tam olarak sağlayabilmek için etin yanında ayran ve yoğurt gibi süt ürünleri de tüketilmemelidir.

  • Yumurta

Vücudumuzun ihtiyacı olan 11 aminoasit her gün bedenimiz tarafından üretilir. Ancak geriye kalan 9 aminoasidin dışarıdan alınması gereklidir. 9 aminoasidin tamamı yumurta içeriğinde mevcuttur. Yumurta vücudun protein ihtiyacını karşılamakla kalmaz aynı zamanda D vitamininin tedarik edilmesini de sağlar. Zengin D vitamini içeriği ile kemiklerin güçlü kalmasını sağlar. Böylelikle kemik erimesi gibi hastalıklarla karşılaşılmasını da engeller. Her gün tüketilmesi gereken besinler dengeli bir öğün eşliğinde vücuda alınmalıdır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu