Sağlık

Beyincik Sarkması Nedir?

Beyincik sarkması beyinciğin alt kısımda bulunan foramen ve magnum isimli uçların kafatasının boyun kısmında bulunan açıklıktan aşağı doğru inmesi halidir. Beyincik sarkması nedir ve neye sebep olur diye baktığımızda; beyin omurilik sıvısının akışını engellediği görülmektedir. Buna bağlı olarak da omurilik ve beyinde sıvı oluşmaya başlar. Baş ağrısı, kol uyuşması, uyku düzensizliği gibi başka hastalıklarla karıştırılabilecek belirtiler vermektedir. Bu nedenle teşhis edilmesi için başın öne doğru eğildiği zaman şiddetli ağrıması gibi ayırt edici belirtilere ihtiyaç duyulabilir.

Hastalığın şiddeti belirtilere bağlıdır. Belirtilerin şiddetine bağlı olarak şikayetlerin azaltılmasına yönelik ilaç kullanımı söz konusu olmaktadır. Belirtiler çok şiddetli ve hastalığın seyri kötü olabilir. Bu ve benzeri durumlarda cerrahi müdahale gerekmektedir. Cerrahi müdahale kafatası kemiğinden bir parça çıkarılması ile gerçekleştirilmektedir. Burada amaç sıvı akışına yer açmaktır.

Beyincik Sarkması Tipleri

Beyincik sarkması belirtileri oldukça sıradan olan bir hastalıktır. Vakalardaki etkilerine göre bazı gruplara ayrılmıştır. Beyincik sarkması tipleri ise aşağıdaki gibi gösterilmektedir:

Tip 0: Tıp literatürüne yeni girmiş olan bu tipte beyinde fıtıklaşma olmamasına rağmen hasta birçok belirti vermektedir.

Tip 1: En çok karşılaşılan hastalık tipidir ve hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülür. Kafatasının deformasyonundan kaynaklı beyinciğin sıkışması sonucu hastalık ortaya çıkmaktadır. Bu durumun sonucu olarak omurilikte içi sıvı ile dolu kist oluşumuna neden olmaktadır.

Tip 2: Yeni doğan bebeklerde görülmektedir. Omurilik anomalisi olarak adlandırılan bu durumda omurga doğumdan önce kapanmadığı için omuriliğin bir bölümü kese gibi sarkma yapmaktadır.

Tip 3: Beyinciğin fıtıklaşması durumudur ve bebeklerde görülmektedir. Bebek doğduğunda biriken sıvı boynunun arkasında keseye benzer şekilde görülmektedir.

Tip 4: Ölümcül olan bu tip bebeklerde ve oldukça nadir görülmektedir. Beyinciğin düzgün gelişememesi sonucu ortaya çıkmaktadır.

Beyincik Sarkması Belirtileri

Beyin sarkması omurgada oluşan kesenin büyüklüğü ile fark edilebilen bir hastalıktır. Bunun yanı sıra hastalığın anlaşılmasını sağlayan beyincik sarkması belirtileri aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

  • Boyunda ağrı
  • Baş dönmesi
  • Ellerde ve ayaklarda karıncalanma ve uyuşma yaşanması
  • İşitmede güçlük çekilmesi
  • Yutkunma zorluğu

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu