Sağlık

Ayak Kokusu Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

Genellikle erkeklerin yaşadığı ayak kokusu ayağın terlemesinden kaynaklanır ve pek çok yöntemle geçmesi mümkündür.

Ayaklar Neden Kokar?
Ayaklar ayakkabının içinde uzun süredurduğu zaman terleyecektir. Terin kendisi değil ama terle birlikte ortaya çıkan maddeler kokuya neden olacaktır. Ayakların kokmasının en büyük sebebi budur. Diğer nedenler arasında ayak mantarı, ergenlik, hamilelik ya da bazı ilaçların yan etkileri gibi faktörler sayılabilir. Obezite, stres ve tiroit hastalıkları da ayak kokusuna neden olabilir. Çünkü bu durumlarda vücut daha fazla ter üretir. Ayak kokusunda genetik miras da etkilidir.

Ayak Kokusu Nasıl Önlenir?
Ayak kokusunu önlemek için pek çok yöntem mevcuttur ancak en önemlisi ayak bakımı yapmak ve hijyendir. Ayaklar her gün akşam sabunlu suyla yıkanmalıdır. Eğer ayağınıza çorap ayakkabı giyecekseniz iyice kurulamayı da unutmayın.

Ayak kokusunun sebepleri arasında en önemlisi sürekli aynı ayakkabıyı giymektir. En az 2 çift ayakkabınız olsun ve bir gün birini, diğer gün ötekini giymeye özen gösterin. Böylece ayakkabıdaki terin kurumaya vakti olacaktır.

Ayakkabı alırken hava alan malzemelerden üretilenleri seçin. Naylon ya da plastik malzemeler hava almadığı için daha çok terletir ve kuruması da gecikir. Gerçek deri ya da hava alan spor ayakkabıları tercih edilmelidir. Erkeklerde ayak kokusunun sık görülmesinin en önemli nedeni aynı ayakkabının sıklıkla giyilmesidir. Çünkü kadınlar çok sayıda ayakkabıya sahiptir ve sık sık ayakkabılarını değiştirirler. Kadınların açık ayakkabı giyme oranları da yüksektir.

ayak kokusu nasıl geçer

Ayak Kokusunu Gideren Formüller
Ayak kokusu nasıl geçer sorusunun tek bir cevabı yoktur. Aşağıdaki formülleri deneyerek sizi memnun edeni bulmanız gerekir.

  • 4 bardak suya 4 çay kaşığı tuz ekleyerek leğene koyun. Ayaklarınızı bu suda 15 dakika bekletin ve yıkayıp kurulayın.
  • 1 litre ılık suya 3-4 poşet yeşil çay ya da ada çayı atın. Ayaklarınızı bu suyun içinde bekletin.
  • 1 litre suya 2 çorba kaşığı karbonat koyun ve ayaklarınızı içinde bekletin.

Bu yöntemlerin hepsi tek seferlik değil, en az 1 ay boyunca her akşam 15 dakika kadar uygulanması gereken formüllerdir. Ayak kokusu bu süre içinde geçecektir. Sonrasında haftada 2 kez yapmak ayak kokusunun oluşmasını önler.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu