Sağlık

Anne Karnında Bebek Neden Ölür?

Anne karnında bebeğin ölmesi hamileliğin her aşamasında ve pek çok sebeple mümkündür.

Düşük Nedir? Sebepleri Nelerdir?
Bebeğin 20. Haftadan önce anne karnında ölmesi halinde düşük olarak adlandırılır. Anne ya da baba adayının yaşının yüksek olması, sorunlu gebeliklerde cinsel ilişkiye devam edilmesi, yanlış beslenme, bağışıklık bozuklukları, hormonal sorunlar gibi nedenlerle düşük mümkündür.

Rahminde sıkıntı olan anne adaylarında tekrarlayan düşükler sıklıkla görülür. Polikistik over sendromu, progesteron hormon eksikliği, yumurtalık kistleri, tiroid bezi hastalıkları en sık düşüğe neden olan etkenlerdir.
Düşük haline anne adayı kürtaj olarak rahim temizlenir ve en az 3 ay sonra yeniden gebelik önerilir. Bu süre içinde rahmin kendisini beklenir. Aksi takdirde yeniden düşük yaşanabilir.

bebek ölümü

Ölü Doğum Nedir? Neden Olur?
Gebelikte 20. Haftadan sonra anne karnında bebeğin ölmesi ölü doğumdur. Bebekte bulunan kalp ve beyin anomalileri bebeğin hayatını kaybetmesine neden olabilir. Kromozom bozuklukları, spine bfida, annedeki enfeksiyonun bebeğe geçmesi, kordon kompası ya da dolanması gibi bebekten kaynaklı sebepler mümkündür. Bebeklerde kordon dolanması çok olağan bir durumdur. Bebeğin hayatını kaybedeceği anlamına gelmez ancak çok uzun kordonlu bebeklerde risk yükselir.

Bebeğin anne karnında ölmesi anneden kaynaklanan sebeplerle de yaşanabilir. Annenin şeker hastası olması, anne ile bebek arasındaki damarlarda kan pıhtılaşması, plasenta zedelenmesi gibi hastalıklar nedeniyle bebek hayatını kaybedebilir. En sık görülen neden annenin diyabet hastası olması ve insülin kullanmasıdır. Bu durumda annenin şekeri ve bebeğin gelişimi sıkı takip edilmelidir.

Anne Karnında Bebeğin Öldüğü Nasıl Anlaşılır?
Anne adaylarının bebeklerine bir şey olup olmadığını bazı durumlarda anlayabilirler. Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde aniden kesilen bulantı, halsizlik düşük habercisi olabilir. Çünkü gebelik belirtileri yok olmuştur. Daha büyük gebeliklerde ise anneler bebeğin hareketlerini artık hissediyordur. Hareketlerin kesilmesi bebeğin riskte olduğunu gösterir.

Yukarıdaki belirtiler varsa anne adayı acil bir şekilde doktora başvurmalıdır. İlk olarak ultrason yapılır bebeğin kalp atışı dinlenir ve durumu kontrol edilir. Eğer bebek öleli uzun zaman olmuşsa anneyi zehirleyebilir. Bu nedenle hamilelik hemen sonlandırılmalıdır.

Anne karnında bebek ölümleri genellikle ani olarak gelişen durumlardır. İstisnai durumlarda bebeği kurtarmak mümkünken, çoğu zaman fark edildiğinde bebek hayatını kaybetmiş olur.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu