Sağlık

Patates Kabuğu Faydaları Nelerdir?

En az özü kadar patates kabuğu da insan sağlığına faydalı olması patatesin mucizevi bitkiler arasında yer almasını sağlamaktadır. Patates kabuğunun faydaları nelerdir üzerine konuşmamız gerekirse özellikle cilde olan faydaları üzerinde durmamız gerekmektedir ancak içerisinde yer alan maddeler sayesinde birçok metabolik faaliyetin sekteye uğramadan gerçekleşmesi için de faydalı olduğunu belirtmemiz mümkündür. Patatesin genelde kalori değerinin yüksek olmasından dolayı tüketilmemesi gerektiği yönünde halk arasında bir kanı olsa da içerisine ilave madde koyulmadan yani mayonez ketçap ilave edilmeden ya da ya da kızartılmadan tüketilecek olursa patatesin herhangi bir zararının olmadığını belirtebiliriz. Bu yüzden her ne olursa olsun patatesin ve kabuğunun faydalarından nasiplenmek için bu besin türünü beslenme zincirinde bulundurmaya özen gösterin.

Patates kabuğu yapısal olarak incelendiğinde içerisinde yüksek oranda potasyumun yer aldığı görülmektedir. Potasyum sizlerin de bildiğiniz gibi kan basıncı değerlerinin düşürülmesinde etkin rol oynamaktadır. Özellikle yüksek kan basıncı değerlerine sahip olan kişiler patates kabuğu tüketerek kan basıncı değerlerinin dengelenmesini sağlayabilirler.

Patates kabuğu lif bakımından aşırı derecede zengindir. Bu etkisi sayesinde sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Ayrıca patates kabuğunda yer alan lifler kolesterol ve kan şekeri değerlerini düşürmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda patates kabuğunun kalp krizi geçirme riskini de azalttığı tespit edilmiştir. Ayrıca C vitamini bakımından zengindir. C vitamini vücut içerisinde antioksidan olarak görev aldığından dolayı özellikle açık yaraların daha kısa süre içerisinde iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Patates manganez bakımından da zengin bir besin türüdür. Manganez adı verilen bu madde karbonhidrat protein ve kolesterol işlenmesinde aktif olarak görev almaktadır.

patates kabuğu neye iyi gelir

Patates Kabuğu Vitamin Barındırıyor mu?

B6 vitamini bakımından zengin olan patates kabuğu vücudumuz için gerekli olan b6 vitaminini büyük oranda almamıza yardımcı olacaktır. B6 vitamini kas ve sinir sistemi için önemli olduğundan dolayı kesinlikle vücudun gereksinim duymuş olduğu b6 vitamini düzenli bir şekilde alınmalıdır. Patates kabukları ile yapılan maskeler cildin yenilenmesini sağlar. Özellikle cildinizin sarkmasından dolayı sıkıntılarınız varsa patates kabuklarınızı cildinizin üzerine koyarak cildinizin gerilmesini sağlayabilir ve bu sayede sarkmaların önüne geçebilirsiniz. Çöp diye attığınız patates kabuklarının gördüğünüz gibi çok sayıda faydası bulunuyor. Artık patates kabuklarını çöpe atmak yerine kullanmanızı tavsiye ederiz.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu