Çocuk

Rahim Ağzı Kanseri Nedir?

Rahim ağzı kanseri nedir sorusunu cevaplayalım. Rahim ağzı kanseri, endometrium kanseri olarak da geçmektedir. Rahimin iç zarında gelişen bir kanserdir. Rahim kanserlerinin %90’ı civarlarında bir oranı rahim içini oluşturan epitel tabakasından kaynaklanır. Bu kanser türü yüksek gelirli 150 ülkelerde en sık görülen kanserdi. Bu hastaların birçoğu menopozdan sonra anlaşılmaktadır bu hastalardan %90’ı beş yıldan uzun süre yaşamakta. Bu kanser daha çok 60 ve 70 yaş aralıklarında görülmektedir. Bu hastalığın temel riski östrojen denilen kadınlık hormonunun normal değerler üzerinde olmasıdır. Obezite, meme kanseri hastalarında kullanılan tamoksifen tedavisi, östrojen salgılayan tümörler, erken yaşta adetlerin başlaması, geç yaşta menopoza girmek, polikistik over sendromu, gibi bazı hastalıklar yüksek risk içeren faktörlerdir.

Rahim Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Rahim kanseri nasıl tedavi edilir sorusunu yanıtlayalım. Rahim kanseri hastalığının tedavi sürecinde hastanın sağlık performansı, doğurganlık arzusu, çocuk sayısı, ek hastalıkları, yaşı, hastanın hücre tipi gibi bir çok farklı faktör önemli etkilerde bulunmaktadır. Cerrahi rahim kanserinin ilk tedavisinde temel yöntemdir. Cerrahi sonrası patoloji git değerlendirmeye göre hastanın hangi seviyede olduğu bulunur. Bu hastalığın tedavisinde, ayağında yayılım açısından riskli hastalarda rahim alınması, tüplerin çıkarılması ve yumurtalıkların alınması, yıkama sıvılarının alınması, lensin nodu değerlendirilmesi yapılmalıdır. Ameliyat sırasında fronez adı verilen patolojik hızlı bir inceleme ile ameliyatta alınan rahim detaylı olarak incelenir, bu inceleme sonucuna bakılarak lenf nodları değerlendirmesi yapılır ve çıkarılması gerekebilir.

Rahim kanseri belirtileri nelerdir?

Rahim kanseri son dönemlerde artmaktadır. Bununla birlikte rahim kanseri belirtileri nelerdir sorusu gündeme gelmektedir. Bu soruyu yanıtlayacak olursak, en sık şikayet %80 vakada anormal Vajinal kanamadır. Bu kanama menapoza girmiş hastalarda olurken, adet gören hastalarda aşırı miktarda ve uzun süreli adet görme, ara ara kanama görme şeklinde de olabilir. Rahim kanserinin diğer belirtileri arasında kısık ağrısı, sulu kanlı Vajinal akıntı, karında şişkinlik, pelvik bölgede ağrı gibi şikayetlerle de kendini belli edebilir. Bu belirtileri fark ettiğiniz anda vakit kaybetmeden doktorunuz da görünmelisiniz.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu