Diyet

Zayıflamaya Yardımcı Besinler

Bilimsel çalışmalar ile tespit edilen zayıflamaya yardımcı besinler sayesinde uzun süre tok kalarak daha az yemek yemek mümkündür.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Birçok diyet listesinde başı çeken ürünlerden olan yeşil yapraklı sebzeler tok tutarken yağ yakmayı da sağlamaktadır. Bu sayede sebzeleri tüketenler yerken kilo almak yerine kilo vermektedir. Bu besinlere örnek olarak roka, marul, ıspanak ve maydanoz gibi sebzeleri gösterebiliriz.

Yumurta
Spor yapanların bir numaralı protein kaynaklarından olan yumurta zayıflamak isteyenler için de diyet listesinde yer alıyor. Bunun nedeni yumurtanın tokluk hissi vererek yeniden yemek yeme ihtiyacının ötelenmesidir. Yapılan bilimsel araştırmalar da göstermiştir ki kahvaltı menüsünde yumurta olanlar simit gibi karbonhidrat ağırlıklı besin tüketenlere göre daha uzun süre tok hissetmektedir.

Baklagiller
Besleyici ve tok tutucu bir özelliğesahip olan baklagiller de kilo vermeye yardımcı besinler arasındadır. Ancak burada belirtmek gerekir ki bu listede yer alan tüm besinler fazla tüketildiğinde kilo alınmasına neden olur. Bu yüzden kararında ve dengeli bir şekilde tüketmek gereklidir. Ayrıca hazım sorunu yaşamamak adına baklagillerin iyi bir şekilde hazırlanması gereklidir. Bunun için bir gün öncesinden dinlenmeye bırakılmaları oldukça önemlidir.

zayıflatan besinler nelerdir

Avokado
En besleyici meyvelerden olan avokado da tok tutan ve zayıflamaya yardımcı olan besinler arasında yer alır. Avokado yağlı bir içeriğe sahip olmasına rağmen su ve lif bakımından da zengindir. Özellikle salatalarda kullanılan avokadolar tokluk hissi vereceği için fazla besin tüketilmesini de engeller.

Kuruyemişler
Pek çoğumuz akşam saatlerinde çay veya kahve keyfi yapmayı sever. Çay ve kahve saatlerinde içeceklerin yanında illa ki bir şeyler tüketilir. Abur cubur gibi şeker ve karbonhidrat içeren besinler yerine doğal kuruyemişlerin tüketilmesi daha sağlıklıdır. Bu besinler de bol miktarda yağ ve protein içerdiği için tokluk hissi verecektir. Üstelik sağlıklı oldukları için herhangi bir yan etkileri de olmayacaktır. Ancak ifade etmek gerekir ki kuruyemişlerin de fazla tüketilmesi kiloya neden olur. Dolayısıyla diğer tüm besinler gibi kuruyemişleri de kararınca tüketmek en sağlıklı seçim olacaktır. Bu kural tüm zayıflatan besinler için geçerlidir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu