Sağlık

Koronavirüs Hangi Şartlarda Ne Kadar Yaşıyor?

Hayatımızı yakından etkileyen koronavirüs salgınından en iyi şekilde korunmak için virüsün hangi yüzeyde ne kadar yaşadığı çok önemlidir.

Havada Yaşama Süresi
Korona virüs önlemleri alınırken en çok kapalı alanlardaki önlemlerin üstüne düşülmektedir. Bu durum bile virüsün kapalı ortamda daha uzun yaşadığını göstermektedir. Kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu olması ya da asansör kullanılmaması konusunda yapılan uyarılar da bunun bir sonucudur. Çünkü kovid 19 havada 3 saat boyunca asılı kalmaktadır. Aynı ortamı peş peşe kullanan kişiler havadan bu virüsü nefes yoluyla kapabilir.

Sosyal mesafenin korunması uyarıları da virüsün havada asılı kalmasının bir sonucudur. Bu nedenle açık havada yürürken dahi kalabalığa girilmemeli ve diğer insanlardan olabildiğince uzakta durulmalıdır.

Yüzeylerde Yaşama Süresi
Kovid 19 yüzeylerde ise havadakinden çok daha uzun süre yaşamaktadır. Koronavirüs yüzeylerde ne kadar yaşar sorusunun cevabı her bir yüzey için farklılık gösterir. Korona virüs bakır yüzeylerde 4 saat, kağıt ve karton yüzeylerde 24 saat, paslanmaz ve çelik yüzeylerde ise 3 güne kadar canlı kalabilecektir. Hayatımızda çok büyük yere sahip olan plastik yüzeylerde kalma süresi de 3 güne kadar mümkündür.

koronavirüs yaşaması

Kovid 19 yüzeylerde günlerce yaşayabildiği için eldiven kullanımı önerilmektedir. Çünkü bu yüzeyler hayatın olağan akışında sıklıkla dokunduğumuz yerlerdir. Evde izolasyonun sağlanması ile tüm bu yüzeylerden uzak kalmak mümkündür.

Virüs Nasıl Etkisiz Hale Getirilir?
Havada yaşayan covid 19 virüsünü etkisiz hale getirmek için kapalı alanlar sık sık havalandırılmalıdır. Asansörler, PTT gibi kurumsal yerler, oteller ve en çok da toplu taşıma araçları virüs için büyük risk taşımaktadır. Buralar sık sık havalandırılmalı ve dezenfekte edilmelidir.

Eve getirilen market poşeti, kargo ya da posta gibi eşyalar da mutlaka dezenfekte edilmelidir. Dezenfekte için çamaşır suyu ve su karşımı kullanılabileceği gibi dezenfektan ya da kolonya ile de silmek mümkündür. Plastik gibi yıkanabilir ürünler mutlaka sıcak ve sabun ile yıkanmalıdır. Tekstil ürünler çamaşır makinesine atılmalıdır. Yıkanamayan ürünler ise dışarıda en az 3 gün havalandırılarak ya da buzlukta dondurularak dezenfekte edilebilecektir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu