Sağlık

Mutluluk Veren Yiyecekler

Hayatta zor anlarınız elbette olmuştur. Olacaktır. Bu doğal dengenin sağlanması için mutsuz olduğunuzda mutluluk çalışmaları yaparak mutsuzluğun etkisini azaltabilir veya ortadan kaldırabilirsiniz. Bunu yapmak aslında birçok yoldan geçse de bu yazımızda mutluluk veren yiyeceklerden bahsedeceğiz. Evet şaşırmış olabilirsiniz, bir şeyler yiyerek mutlu olabilirsiniz.
İçerisindeki maddeler sayesinde mutluluk hormonu salgılamanıza yardımcı olan bu yiyecekleri öğrenerek daha mutlu anlar yaşayabilirsiniz.

Hadi başlayalım;
Bayanların en çok sevdiği yiyecekler arasında olan çikolata mutluluk veren yiyecekler arasında ilk sıralarda yer alıyor. İçerisindeki maddelerin direkt mutluluk hormonu salgılamaya etkisinden dolayı çikolata yedikten sonra mutluluk oranınız artıyor. Endorfin adı verilen mutluluk hormonuna en büyük etkiyi göstermesinden dolayı mutluluğu katlamaktadır.

mutluluk veren yemekler13

Yapılan araştırmalar aslında acı yiyeceklerinde mutluluğu arttırdığını ortaya çıkarıyor. Mesela acı biber yemek aslında kişinin kendini cezalandırması gibi düşünülüyor. Cezasını ödeyen kişide bir rahatlama meydana geliyor ve önceki durumundan daha mutlu olduğu bir konuma geçiş yapıyor.

Baharatların mutluluk ve enerji verdiğini de bu noktada hatırlatalım. Özellikle zencefil gibi baharat türleri mutluluğunuzu arttıracak özellikleriyle dikkat çekiyor. Bu nokta da bir parantez açarak bayanlara şunu söylemekte fayda var. Mutlu olmak için ekstra bir çaba sarf etmenize gerek yok. En sevdiğiniz yemeği yapın, afiyetle yiyin. Kendi mutluluğunuzu kendiniz hazırlayın. Yaprak sarmasına mı bayılıyorsunuz, yapın yaprak sarmanızı bir güzel yoğurt ekleyin yanına, tabağınızda güzelce süsleyin yemeğinizi sonrasında güzel bir masa hazırlayın böylelikle yapmaktan hoşlandığınız şeyleri yaparak mutluluğu çağırabilirsiniz.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu