Sağlık

Ebola Virüsü Nedir?

Ebola virüsü nedir sorusunu ele alalım. Ebola virüsü yarasa, maymun ve diğer hayvanlardan insanlara geçen, insanlara geçtikten sonra insanlar arasında yayılan; ağır hastalığa sebep olan bir virüstür. Bu virüs, filovirüs grubuna dahildir. Aniden oluşan kanamalar, çıkan ateş, devamında ağır grip enfeksiyonu şeklinde seyreden semptomlar virüsün varlığına işarettir.

Afrika’da bulunan bazı ülkelerde, sağlık sektörünün yetersiz hizmet sağlaması ve insanların hijyen kurallarına uymaması sonucunda ki hayat şartlarının ebola virüsü hastalığının yayılmasına ortam sağlamaktadır. EVH salgınının durdurulmasının yolu, Virüsün ortaya çıktığı yerin temizlenmesi ve oradaki yaşam kalitesinin arttırılmasıdır.

Ebola Nasıl Bulaşır?

Ebola nasıl bulaşır sorusunu inceleyecek olursak, ebola virüsünün tam olarak nereden bulaştığı belli değildir yani kaynağı belirsizdir. Yapılan bir takım araştırmaların sonucunda, meyve yarasalarının virüsün doğal kaynağı olabileceği yönünde bulgular bulunmuştur. Bu virüsü taşıyan hayvanların hem temas yoluyla hem de kan yoluyla ve etlerinin temizlenmeden ya da yeteri kadar pişirilmeden tüketilmesi sonucunda bu virüsün insanlara geçtiği teorisine inanılmaktadır.

Ebola virüsü, hayvanlarda türeyip insanlara geçebildiği gibi insanlardan insanlara bulaşabilir. İnsanları karşısında hastalığın yayılmasını her türlü vücut sıvısı ve kan aracılığıyla olduğu tespit edilmiştir. Olay virüsü ile enfekte olmuş bir insanın, sadece belirtileri gösterdiği andan itibaren diğer insanlara da bulaştırabilir daha öncesinde virüs bulaştıramaz. Enfekte olmuş olan bir insanın vücut salgılarıyla ya da temas yoluyla ve virüs taşıyan kişiyle cinsel ilişkiye girmek suretiyle virüsün bulaşmasına sebep olabilir.

Ebola Virüsünün Yayılımını En Aza İndirgenmesinin Yolları

Ebola virüsünün yayılımının en aza indirgenmesinin yolları şu şekildedir,

  • El temizliğine fazlasıyla dikkat etmek
  • Virüs taşıyan kişilerin karantina altına alınması
  • Ebola virüsü konağı olarak belirlenen hayvanların etlerinin tüketilmemesi
  • Hayvansal ürünler titizlikle temizlemeden ve çiğ olarak tüketilmemelidir
  • Sağlık çalışanlarına koruyucu ve steril malzeme tedarik etme
  • Sağlık çalışanlarının vermiş olduğu talimatlara uyuma
  • Virüs kapmış olabileceğimizi düşündüğümüz anda sağlık kuruluşlarından destek almak
  • Virüs kapmamış olsak bile kendimizi izole etmek
  • Toplu ortamlara maskesiz girmemek
  • İnsanlarla teması en aza indirgemek

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu