Kadın

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Vajina girişinin bir iki santim kadar içinde olan kızlık zarı oldukça hassas ve dışarıdan görülmeyen bir yapıdır. Bu nedenle kızlık zarının yırtılması var mı anlamak için jinekolog muayene gerekir.

Kızlık Zarı Nedir?
Kızlık zarı ilk insandan beri vardır. Yunan mitolojisindeki Hymen yani evlilik tanrıçasından ismini alır ve Latincede Hymen olarak anılır. Bakire olan yani daha önce hiç ilişkiye girmemiş kişilerde bu zar sağlam yapıdadır. Bu nedenle kızlık zarının bozulması evlilikler için bir sorun teşkil eder.

Kızlık zarı genellikle halka şeklinde ince zar yapısıdır. Çok çok nadiren hiç kızlık zarı olmamasına, zarın süzgeç şeklinde olmasına rastlanabilir. Bu zar cinsel ilişki esnasında penisin müdahalesi ile bozulmaktadır. Ancak genellikle tam ilişkiye girilmemesi ya da sürtünme gibi durumlarda kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır sorusu akılları kurcalar. Türk toplumunda bakirelik bir tabu halini aldığı için bu olay kişilerin hayatını alt üst edebilir.

Kızlık Zarı Nasıl Bozulur?
Kızlık zarı tam cinsel ilişki esnasında mutlaka bozulacaktır. Nadiren de olsa esnek olan kızlık zarı bozulmayabilir ancak çok nadiren görülen bir durumdur. Bu durumda ise evlilik halinde kan gelmediği için bakire olunmadığı kanısı uyanabilir. Mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. Sürtünme ya da tamamlanmayan cinsel ilişkide zarın bozulup bozulmadığını anlamak için bazı belirtilere bakmak gerekir.

Vajinadan sızıntı şeklinde kan gelmişse, ilişkiden bir süre sonra kahverengi akıntı yaşanmışsa, vajinada uzun süren ağrı ve sızı olmuşsa, ara ara lekelenmeler oluyorsa kızlık zarı bozulmuş olabilir. Bu belirtileri takip ederek kısmen kendiniz anlayabilirsiniz. Ancak kızlık zarının bozulması sizin için önem arz ediyorsa mutlaka jinekolojik muayene şarttır.

Sürtünme yoluyla ilişki denemesinde kızlık zarında zedelenme olması muhtemeldir. Zedelenme az düzeydeyse zara zarar vermez ve ilk ilişkide kanama yaşanır. Ancak hasar çoksa zamanla zar işlevini kaybeder ve ilk ilişkide kanama yaşanmaz.

Bazen de kızlık zarı yırtılarak dışarı doğru sarkabilir. Bu durumlarda kalıcı kızlık zarı dikimi yapılarak onarım mümkündür. Bekaret korunmuş olur.

Kızlık zarı vajinanın içinde bir yapı olduğundan dışarıdan kolaylıkla görülemez. Bir kadın doğum uzmanının detaylı muayene sonrasında sizlere kesin bilgi vermesi mümkün olur.

 

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu