Kadın

Yoğurt Maskesi Nasıl Yapılır?

Sivilceler için yoğurt maskesi nasıl yapılır

Sivilcelerle savaş çok can sıkıcı ve acı verici bir tecrübe olabilir. Eczanelerden veya kozmetik mağazalarından alacağınız ürünlerin birçoğunda benzoil peroksit gibi sert kimyasal maddeler vardır ve cildinizi kurutur. Bu da sivilceler ile uğraşmayı daha zor bir hale getirir. Bu nedenle doğal tedaviler genellikle ideal bir alternatiftir çünkü daha yumuşaktırlar ve içlerinde cildi tahriş edecek kimyasal maddeler ve boyalar içermezler.

Yoğurt maskesi zaten var olan sivilce probleminizi yatıştırırken başka sivilcelerin çıkmasını da önlemeye yardımcı olur. Bunun yanında sivilcelerin neden olduğu yara izleri ve kızarıklıkların da giderilmesinde rol oynar. Sivilcelere karşı yoğurt maskesini bir kere denedikten sonra mağazalardan aldığınız tüm ilaçları bir kenara atabilirsiniz!

Yoğurt maskesinin faydaları
Yoğurt maskesinin etkili bir sivilce tedavi yöntemi olmasını sağlayan bazı özellikleri vardır. Yoğurt yendiğinde bağırsaklarda sindirime yardımcı olan yararlı bakteriler içerir. Aynı zamanda bağırsak enfeksiyonlarına karşı koruma sağlar. Cilt üzerine uygulandığında ise aynı bakteriler sivilcelere neden olan bakterilere karşı savaşır ve daha pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. Buna ek olarak yoğurdun içerdiği laktik asit, cilt gözeneklerini tıkayan ölü cilt hücrelerinin de atılmasını sağlayarak sivilce oluşumunu engeller. Bunun yanında yoğurt doğal bir nemlendiricidir, yani bu maske benzoil peroksit gibi cildinizi kurutmaz.

yoğurtla yapılan maske faydası

Yoğurt maskesi yalnızca yoğurt ile hazırlanabileceği gibi başka malzemelerle birleştirerek daha etkili tedaviler de hazırlayabilirsiniz. Taze çilekler salisilik asit içerir. Salisilik asit cilt gözeneklerini tıkayan ölü hücrelerin çözülmesini ve atılmasını sağlamaya yardımcı olur. Çeyrek su bardağı taze çileği çatalla ezerek eşit miktarda organik yoğurtla karıştırın ve sivilceye karşı maskeniz hazır!

Taze havuçlar da sivilceye karşı savaşınızda yardımcı olabilir çünkü havuç doğal bir antiseptiktir. Havuçları maskeye katmadan önce ezilebilecek kadar yumuşamaları için kaynatmalısınız. Eğer cildiniz çok aşırı yağlı ise birkaç yemek kaşığı kil tozunu da maskenize ekleyerek fazla yağın maske tarafından emilmesini sağlayabilirsiniz.

Sivilceye karşı yoğurt maskesi tarifi
Yalnızca yoğurt veya içine koyacağınız diğer malzemeler ile birlikte yoğurt maskesini hazırladıktan sonra daha önceden yıkamış olduğunuz cildinize parmak uçlarınız ile uygulayın. Bu maske cildinizin tamamına iyi gelecektir ancak isterseniz yalnızca sivilcelerin yoğunlaştığı küçük bölgelere de uygulayabilirsiniz. Maskeyi uyguladıktan sonra 15 dakika boyunca kurumasını bekleyin ve ılık su ile durulayın. Sivilcelerinizin yoğunluğuna göre maskeyi haftada 3 kereye kadar uygulayabilirsiniz.

UyarılarHer ne kadar yoğurt doğal bir ürün olsa da cildinizi yine de tahriş edebilir. Bu maskeye alerjiniz veya hassasiyetiniz olup olmadığını öğrenmek için maskeyi uygulamayı düşündüğünüz günden bir önceki gün el bileklerinizin iç kısmına bir miktar yoğurt uygulayarak reaksiyon olup olmadığına bakın. Eğer cildinizde kızarıklık, şişlik veya ağrı olursa bu maskeyi yüzünüze uygulamayın. Ayrıca yoğurt laktik asit içerdiği için cildinizi güneşe karşı daha hassas hale getirecektir. Bu nedenle maskeyi uyguladıktan sonra güneşe çıkmadan önce güneş kremi sürmeyi unutmayın.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu