Sağlık

Kekik Çayının Faydaları Nelerdir? Kekik Çayı Neye İyi Gelir?

Kekik, sağlık için bir çok faydası olan şifalı bitkilerden biridir. Kekik çayı ise ana maddesi kekik olan bir çay türüdür. Kekik ormanlık alanlarda ve çimenliklerde bulunur. Genelde evlerde baharat niyetine kullanılmaktadır. Kendine has fiziksel özellikleri vardır en net özelliklerinden birisi de ayırt edilen kokusudur. Farmakoloji alanında da ilaç yapımı için kekiğin farklı türleri kullanılmaktadır.

Kekiğin besin değerleri çok dengeli ve sağlıklıdır. İçerisinde pek çok vitamin ve mineral bulundurur. Magnezyum, potasyum, demir, kalsiyum, selenyum değerleri yüksektir. Vitamin yönünden C, E, K, A vitaminlerini içerir. Bunların dışında folik asit ve beta karoten kaynağıdır.

Kekiğin farklı kullanım alanları vardır. Bunların başında kekik çayı gelmektedir. Özellikle koronavirüs sürecinde adı çok duyulmuştur çünkü öksürüğü azaltıcı bir etkiye sahiptir. Bunun dışında genelde cilt bakımı için üretilen kekik yağıda bulunmaktadır.

Kekik Çayı Neye İyi Gelir?

kekik çayının faydaları nelerdir

Kan Basıncı Düzenler

Eğer kolesterolünüz yüksekse düzenler ve düşürmeye yardımcı olur. Kalp sağlığını korur ve tansiyon hastalıklarını azaltır. Ateroskleroz oluşumunu ve ilerlemesini engeller. Kan basıncı dengeler ve kalp hastalıklarına yakalanma ihtimalini azaltır.

Kansere Karşı Korur

Kolon kanseri, meme kanseri gibi pek çok kansere etkilidir ve terapötik özellik sergiler. Kanserli hücrelerin gelişmesini baştan engeller. Eğer kanserli hücreler çoğalmaya başladıysa çoğalmasını engeller. Kekik kansere karşı direkt kullanılabildiği gibi çay olarak da kullanılabilir. Eğer kekiğe karşı bir alerjiniz varsa kullanmanızı önermeyiz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Vitamin ve mineraller açısından zengin olan kekik bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle bu koronavirüs zamanında solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmayı önler. Koronavirüse yakalanmadan önce evde kekik çayı kullanarak bağışıklığımızı yükseltebiliriz. Ayrıca kekik çayı vücudumuzda bulunan beyaz kan hücrelerinin sayısını arttırır.

Cildi Besler

Kekik çayı veya yağı cilt bakım ürünlerinde kullanılan ana ürünlerden birisidir. Özellikle gençlerde sivilce tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun dışında yara, yanık, kesik tedavilerinde de etkili olduğu bilinir. Aksi söylenmediği sürece kekik yağı direkt olarak cilde uygulanır. Cilt kabarıklığı, cilt çatlakları, egzama gibi hastalıkların tedavisinde de etkilidir. Aynı zamanda kekik yağı mükemmel bir antioksidandır. Kekik yağını peeling yaparken de kullanabilirsiniz; yaşlanmayı engeller ve cildi temizler.

 

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu