Sağlık

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Hastalıklardan korunmak ve sağlıklı yaşamak için bağışıklık sistemini güçlendiren besinler düzenli olarak tüketilmelidir.

Bağışıklık Sistemi Nedir?
Vücudumuzu zararlı mikroorganizmalardan korunmak bağışıklık sisteminin görevidir. Bağışıklık sistemi organlar, dokular, hücreler ve proteinlerden oluşan bir bütündür. Dışardan gelen zararlılar ile savaşır ve vücudu korur. Bütün vücut sistemleri ile birlikte çalışan bir mekanizmadır.

Bağışıklığınız ne kadar güçlü ise o kadar az hasta olursunuz. Bağışıklığı güçlendirmenin temel yolu sağlıklı ve dengeli beslenmekten geçer. Ancak bu tek başına yeterli değildir. Sigara ve alkol kullanmamak, düzenli egzersiz yapmak, ideal kiloyu korumak, düzenli uyumak, stresi azaltmak ve hijyen kurallarına uymak gibi daha pek çok faktör bağışıklığı güçlendirecektir.

Su İçmek Çok Önemli
Vücudun su ihtiyacını karşılayamaması halinde bağışıklık düşecektir. Çünkü toksinleri dışarı atmak için suya ihtiyaç duyar. Atılamayan toksinler bağışıklığı zayıflatır. Çay, kahve gibi içecekler suyun yerini tutmaz, aksine bunların atılması için de su gereklidir. Ancak taze meyve suları ile çorbalar su ihtiyacını karşılayabilir. Bağışıklığı güçlendirmek için bunların haricinde günde en az 2 litre sadece su tüketmek gerekir.

bağışıklığı güçlendirme nasıl yapılır

Neler Tüketmeliyiz?
Sağlıklı beslenmek, mümkün olduğunca doğal besinleri tercih etmek, katkı maddesi ve koruyucu içeren besinlerden kaçınmak bağışıklığı güçlendirir. Ancak bazı besinler vardır ki bağışıklık üzerinde doğrudan olumlu etki yapar.

Yaban mersini yüksek antioksidan içerir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarından korur. Taze veya kurutulmuşu aynı etkiyi yapacaktır. Yemeklerde, salatalarda ve hatta tatlılarda kullanmaya uygun bir besin olduğu için her gün tüketmek mümkündür.

Bitter çikolata vücudu serbest radikallerden koruyacaktır. Ancak kalorisi yüksek olduğu unutulmamalıdır. Şekersiz bitter çikolata uygun miktarda tüketilebilir.

Sarı renkli bir baharat olan zerdeçal, bağışıklığı güçlendiren 3 maddeyi bir arada bulundurur. Bu nedenle günlük olarak yemeklere katılmalıdır. Zeytinyağı ve karabiberle birlikte kullanılarak etkisi güçlendirilebilir.

C vitamini kaynağı olan brokoli güçlü antioksidan kaynağıdır. Buharda haşlanmış haliyle tüketilmesi en yüksek faydayı sağlayacaktır.

Ispanak, zencefil, sarımsak, yeşil çay, kefir, ay çekirdeği, badem, portakal ve kapya biber gibi besinler bağışıklığı güçlendirmesi ile bilinir. Beslenme şeklinize bu besinleri mümkün olduğunca eklemelisiniz. Bağışıklığı güçlendiren besinler mevsiminde tüketilmelidir. Aşırıya kaçılmadan her gün az miktarda tüketmek gerekir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu