Sağlık

Tok Tutan Yiyecekler

Zayıflamak isteyenler diyetlerine tok tutan yiyecekler ekleyerek daha az yemek yer ve kolaylıkla amacına ulaşacaktır.

Tok Tutan Yiyecekler Şunlardır:

Doğru Beslenme
Diyet yapan insanların en büyük sorunu açlıktır. Açlık hissi sürekli bir şeyler yeme isteği doğuracak ve diyet bozulacaktır. Aynı zamanda kilo alımına neden olacaktır. tok tutan yiyecekler tüketilerek açlık hissi uzun süreli olarak bastırılabilir. Protein ağırlıklı besinler daha uzun süre tok tutar. Çünkü vücut tarafından eritilmesi daha uzun sürecektir.

Oysa günlük beslenmede karbonhidrat tüketme alışkanlığı daha fazladır. Örneğin en sık tüketilen karbonhidrat ekmektir. Ancak kısa sürede sindirilecek, verdiği enerji tükenecek ve yeniden acıkmaya neden olacaktır. Diyet yaparken tok tutan besinler tüketerek doğru beslenmek ve daha iyi sonuç almak mümkündür.

Kivi
Yüksek C vitamini kaynağı olan kivi, yağ yakmak için etkilidir. C vitamini kaynağı olması ile tanınan turunçgillerden 4-6 kat daha fazla C vitaminine sahiptir. Günlük C vitaminin ihtiyacının tamamını kendi başına karşılar. Hem tok tutar hem de yağ yaktırır.

tok tutan yiyecekler

Yulaf Ezmesi
Kahvaltılarda severek tüketilen yulaf ezmesi, lifli yapısı ve yüksek protein kaynağı olması ile iyi bir diyet besinidir. Süt ve yoğurt da doyuruculuğu yüksek bir besindir. Eğer sütlü ya da yoğurtlu yulaf ezmesi tüketilirse doyuruculuğu 2 kat fazla olacaktır. Diyet listenize göre sabah kahvaltısında ya da ara öğünde tüketmeniz mümkündür.

Elma
Kabuklu şekilde tüketilen elma uzun süre tokluk sağlar. Lifli yapısı sindirimi kolaylaştırırken, kabuğu tok tokluk hissi verir. Elmaya tuz atılır ve yanında bir avuç leblebi ile tüketilirse doyurucu bir öğün olacaktır.

Maydanoz
A,E ve C vitamini deposu olan maydanoz günde 4-5 dal tüketilmelidir. Tokluk sağlamasının yanı sıra, iltihap söktürür ve ödem attırır. Maydanoz suyuyla detoks hazırlamak da mümkündür.

Yumurta
Yumurta, anne sütünden sonra en kaliteli proteindir. Kalorisi düşük, proteini yüksektir. Üstelik tok tutma özelliği oldukça yüksektir. Bu nedenle sabah kahvaltılarında mutlaka tüketmek gerekir. Uzun süreli bir tokluk hissi vererek gün içinde az yemenizi sağlar.

Salatalık
Diyetlerin olmazsa olmazlarından biri de salatalıktır. Su oranı yüksek ve kalorisi düşüktür. Bu nedenle ara öğünlerde severek tüketilmelidir. Tok tutan gıdalar sayesinde gün içinde daha az yemek yenilecektir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu