Kadın

İdeal Burun Kaç cm olmalı ? Burun Profilinin Analizi?

Nasiondaki yükseklik ön kornea düzleminden ölçülür. Nasion’un ideal yüksekliği 9 mm-14 mm arasındadır. Dikey alar düzlem, rinyon ve burun ucundaki dorsal yükseklik/projeksiyon ölçümü için referans olarak kullanılır. Bu düzlem, Frankfort yatayına dik, alar fasiyal sulkustan teğet geçer. Bu çizgiden ölçüldüğü gibi burun ucundaki ideal dorsal yükseklik 18mm-22mm arasında iken burun ucu projeksiyonu 28mm-32mm arasındadır Genel bir kural olarak kıdemli yazar 10-20-30:10mm kuralını kullanır. Nasion’da, rinyonda 20mm ve uçta 30mm

Nazal profili değerlendirirken dikkate alınması gereken önemli açılar nazofasiyal, nazofrontal ve nazolabial açıları içerir. Nazofacial açı yüzden burun projeksiyonunu tanımlar. İki doğrunun kesişmesiyle oluşur. Nasion’dan pronasala’ya bir çizgi (uç tanımlama noktası) çizilir ve nasion’dan pogonion’a başka bir çizgi çizilir. Bu iki çizginin oluşturduğu açı ideal olarak 36 derecedir. Daha dar bir açı, burun uzunluğunun artmasını sağlarken, daha geniş açılar daha kısa, daha çıkıntılı bir burun görünümüne katkıda bulunur. Nazofrontal açı, glabellaya teğet olan bir çizgi ile pronazalaya teğet olan bir çizgi arasındaki geniş açıdır ve her iki çizgi de nasiondan başlar. Bu açı ideal olarak 115-135 derece arasındadır. Nazolabial açı, profilde görüldüğü gibi kolumella düzlemi ile üst dudak arasında oluşan açıdır. İdeal olarak kadınlarda 105-115 derece, erkeklerde 90-105 derece arasındadır.

Radix’in sefalo-kaudal pozisyonu, nazofasiyal açıyı doğrudan etkiler. Radix başa doğru konumlandığından, nazofasiyal açı daha da keskinleşir. Kaudal olarak konumlandırılmış bir radix, nazofasiyal açıyı açar ve göreceli nazal projeksiyonu arttırır. Bu nedenle, radix pozisyonunun burun profilinin genel görünümü ve dengesi üzerinde önemli bir etkisi vardır ve cerrahi planda dikkate alınmalıdır.

Burun uzunluğu, ideal olarak 45mm-49mm arasında olan burun ucuna kadar olan mesafedir. İdeal uzunluğu tahmin etmek için çok sayıda yöntem tarif edilmiştir. İdeal burun uzunluğunun, glabelladan subnasale kadar ölçüldüğü gibi, orta yüzün yüksekliğinin üçte ikisine eşit olması gerektiğini önerilir. Uzunluğu belirlemenin diğer yöntemleri, ideal burun şeklini tanımlayan oranları içerir. Bu oranlar burun uzunluğu, yüksekliği, uç projeksiyonu ve açılanma arasındaki ilişkiyi içerir. Crumley, ideal burun profilinin 3:4:5 dik üçgen oluşturduğunu belirtir. Goode’un yöntemi, uç projeksiyonu ile burun uzunluğu arasında 55-.60’lık bir oran gerektirir. Her iki yöntem de matematiksel olarak bir nazofasiyal açı çıkarır. Yaklaşık 36 derece. Estetik gözün yerini hiçbir şey tutmasa da yukarıda bahsedilen ölçüler idealdir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu