KadınSağlık

Adet Düzensizliği Sebepleri Nelerdir?

Kadınlarda adet döneminin başlangıcından diğer adet döneminin başlangıcına kadar geçen süre ortalama olarak 20-35 günlük süre içerisinde olması gerekmektedir. Adette kanama süresi ise 2 ila 7 gün arasında olması gerekir. Adet döneminde meydana gelen kanama ise 30-40 ml arasındadır tabi bu kişiden kişiye az veya çok olarak da değişmektedir.

Adet dönemi meydana gelen kanamaların uzun süre devam etmesi veya daha az olması adette düzensizliğe işarettir peki bu durumların nedenleri nelerdir aşağıda bunlara değinelim.

Tıbbi olarak adet döneminde meydana gelen durumların terimleri şu şekildedir;

Oligomenore: Normalden daha seyrek adet görmedir.
Polimenore: Normalden daha sık adet görmedir.
Menoraji: Adetlerin düzenli fakat fazla miktarda olması.
Metroraji: adet aralarının eşit olmaması düzensiz olması.

Adet Düzensizliği Nedenleri
Adet gecikmelerinin nedenlerine bakacak olursak kadınların düzenli bir cinsel yaşamı olmasına rağmen sürekli etkin bir şekilde korunmamalarından kaynaklanabilmektedir. Bunun yanı sıra genel olarak adet gecikmesinin nedeni kadınların hamile olmalarından kaynaklanmaktadır.

Stres Nedeniyle Adet Gecikmesi
Adet gecikmelerine yol açan en büyük sebeplerden biri tanesi strestir. Stres, kadınlarda adet gecikmesine yol açmasının yanı sıra bir çok hastalığa da davetiye çıkarmaktadır. Aşırı stresli zamanlarda kadınlarda yumurtlamayı sağlayan hormon azaltılır ve yumurtlama olmayınca adet gecikmesi meydana gelir.

adetin düzensiz olması nedenleri

Hastalık Nedeniyle Adet Gecikmesi
Hastalık hali insanda vücudun tamamını etkileyerek kadınlarda yumurtlamanın gecikmesine neden olabilmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yumurtlamanın gecikmesi de adetin gecikmesine neden olacaktır.

İlaç Kullanımı Nedeniyle Adet Gecikmesi
İnsan dengesinin bozulmasına neden olan bir çok ilaç bulunmaktadır bu tür ilaçları alan kadınlarda da adette dengesizlik meydana gelebilmektedir. Özellikle yeni bir ilaca başlamak ve ilaçların dozlarını değiştirmek vücudun yapısının bir anda bozulmasına neden olarak adet düzensizliğine neden olmaktadır. Bunun dışında yine doğum kontrol hapları, antidepresanlar da adet düzensizliğine neden olabilmektedir.

Kilo Nedeniyle Adet Gecikmesi
Ani kilo değişimleri de adet gecikmesine neden olabilmektedir. Bir anda 5 kilo alıp veya 5 kilo veren kadınlarında adetlerinde gecikmeler yaşandığı gözlenmektedir.

Yaş Nedeniyle Adet Gecikmesi
Yaşın ilerlemesi ve menapoza yaklaşılması da adet dönemlerinin değişimine neden olmaktadır. Menapoz dönemi yaklaşan kadınlarda yumurtlama tamamen azalır ve bu nedenle adet düzensizliği meydana gelebilir.

Not: Adet gecikmeleri kişiden kişiye değişmektedir, adet düzensizliğiniz varsa uzman bir hekimden yardım almanız tavsiye edilmektedir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu