Kadın

Anne Sütü Artması İçin Ne Yemeli ?

Yulaf ezmesi, annelere süt tedarikini artırmanın bir yolu olarak uzun zamandır önerilir. Anneler için anne sütünün arttırılmasının büyük bir önemi bulunur. Araştırmacılar, yulaf ezmesinin kolesterolü düşürmeye ve sağlıklı bir kan basıncını korumaya yardımcı olan özelliklere sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Yulaf ezmesinin bu özellikleri, emzirme de dahil olmak üzere vücuttaki diğer işlevlere de yardımcı olabilir. Yulaf ezmesi tüketildiğinde vücudun oksitosin (süt üretimiyle ilgili bir hormon) salgılamasına neden olabilir. Fesleğen yaprakları bir antioksidan kaynağıdır. Fesleğen yaprakları emzirme döneminde önemli olan sakinleştirici bir etkiye sahip olur. Emzirmek kalori ihtiyacını ve belirli vitamin ile minerallere olan ihtiyacı arttırır. Ispanak iyi bir kalsiyum, demir, Vitamin K, A ve folat kaynağıdır. Folat yani folik asit, hamile veya emziren kadınlar için büyük bir önem taşır. Ispanak fitoöstrojen içeren bir besin kaynağı olarak bilinir. Göğüs dokusu sağlığını ve emzirmeyi desteklediğine inanılan fitoöstrojenler, östrojen ile benzer özelliklere sahip bitki bazlı kimyasallardır.

Pek çok iyileştirici özelliği arasında sarımsağın anne sütünü artırmaya yardımcı olduğu bilinir. Araştırmalar, sarımsak yiyen annelerin bebeklerinin daha uzun süre beslenme eğiliminde olduğunu ve birçok bebeğin anne sütünün tadını sevdiğini göstermektedir. Nohut, mercimek, yeşil fasulye gibi baklagiller sıklıkla kullanılan laktojenik gıdalar arasında yer alır. Geleneksel olarak nohut, tahin, sarımsak, limon suyu ve zeytinyağından yapılan humus, emziren anneler için mükemmel bir atıştırmalık olarak bilinir. Kahvaltı veya öğle yemeği ile birlikte bir bardak havuç suyu emzirme döneminde en iyi çözümlerden biri olur. Ispanak gibi havuçların da laktasyonu teşvik edici özellikleri bulunur. Havuç içerisinde bulunan A vitamini sütün kalitesini arttırır.

Somon, esansiyel yağ asitleri ve omega-3 yağ asitleri içerir. Somon balığında bulunan Omega-3 yağ asitleri sütün fazla olmasına yardımcı olur. Esansiyel yağ asitleri anne sütünün önemli bir bileşenidir. Doğal olarak, daha fazla EFA’ya sahip olmak, annenin daha yağlı, daha besleyici anne sütü üretmesini sağlayacaktır. Bunun yanı sıra çok su içmenin de büyük etkileri bulunur.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu