Kadın

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Hamilelik döneminde zaman zaman anne adaylarının mide problemleri ortaya çıkar. Şişkinlik, yanma ve bulantı şeklindeki bu şikayetlerden en sık karşılaşılanı mide bulantısıdır. Hamilelikte mide bulantısı tüm hamile bayanlarda olmayacağı gibi hamilelikten hamileliğe de değişebilir. Örneğin ilk hamileliğinde mide problemi yaşamayan bir anne, sonraki hamileliklerini aynı rahatlık ile geçiremeyebilir.

Hamilelik dönemindeki mide bulantıları sıklıkla sabah saatlerinde ortaya çıkar ve hamile bayanların tüm gününü etkiler. Hamileliklerin %80’inde mide bulantıları 6.hafta ile 12. hafta arasında son bulur. Kısa bir süre dahi olsa hamilelerin hayatlarını olumsuz yönde etkileyen bu durum için bazı önerilere dikkat etmek gerekir. Bu öneriler, mide bulantıları için tam bir çözüm niteliğinde olmasa da bulantıları en aza indirmede etkilidir.

hamilelik mide bulantısı

Hamilelikte Mide Bulantısı için Çözümler
Hamilelik döneminde mide bulantılarından şikayetçi iseniz aşağıdaki önerilere dikkat ederek yaşam kalitenizi biraz daha yükseltebilirsiniz.

Sabahları uyanır uyanmaz yataktan kalkmayın. En az 15 dakika yatakta dinlenin.

Dinlenme sonunda yataktan yavaş yavaş kalkın ve kahvaltıdan önce 2-3 adet tuzlu çubuk kraker yiyin.

Gün içinde sık sık atıştırın ya da yemeklerinizi az ama sık aralıklarla yiyin. Örnek olarak 2-3 saatte bir atıştırırsanız mideniz boş kalmaz ve bulantı ya da yanma meydana gelmez.

Yemek kokularından mideniz bulanıyorsa yemeği başkasına yaptırın ya da yemek pişene kadar pencereleri açık bırakın.

Çok baharatlı, yağlı, tuzlu, salçalı yemeklerden uzak durun. Bu tür yemekler midenizin daha çok bulanmasına neden olabilir.

Sıcak yemekler soğuk yemeklere oranla daha fazla kokar. Bunun için mümkünse soğuk yemekleri tercih edin.

Mideniz çok bulandığında limon ya da zencefil koklayarak biraz yatıştırabilirsiniz. Bunun yanında tuzlu patates cipsi de mide bulantısına iyi gelen bir başka besindir.

Gün içerisinde sık ancak az miktarlarda sıvı tüketin. Yemek zamanı ya da yemekten önce ve sonra sıvı tüketmeyin.

Hamilelik dönemindeki mide bulantıları zaman zaman ortaya çıkıp zaman zaman kaybolabilir. Eğer siz de mide yanması ve mide bulantısından şikayetçi iseniz mutlaka yukarıdaki önerileri dikkate almalı, bunları uygulamalısınız. Bunun yanında her ay yapılan rutin kontrollerde doktorunuza danışıp mide bulantısı için ilaç kullanabilirsiniz.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu