Kadın

Hamilelikte Cinsel İlişki Kaçıncı Aya Kadar Devam Etmelidir?

Hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar devam etmelidir sorusu genel olarak hem anne hem de baba adayları tarafından merak edilmektedir. Hamilelik; genel olarak hassas bir dönemdir ve dikkat edilmesi gereken bazı hususları beraberinde getirir.

Pek çok insanın bu durumda cinsellik ile alakalı aklında soru bulunmasının nedeni zorlayıcı etmenlerin, hamilelikte riskli olmasıdır. Hamilelik bir süreçtir ve bir hastalık değildir. Bu detay unutulmamalıdır. Bu kapsamda hayatın her türlü akışında devam eden şeyler bir tık daha hassas olarak devam etmelidir.

Cinsellik de yine devam eden durumlardandır. Eğer anne adayının aşırı ağrılı, sancılı bir hamileliği yok ise normal seyrinde hafif kasılmalar, bazen kramp ya da ağrılar en çok olacak şekilde normal geçen bir hamileliği varsa, bu durum cinselliği etkilemektedir.

hamileyken ilişki

Hamilelikte Cinsellik Ne Zaman Sınırlanmalı?
Hamilelikte cinsel ilişki son 5 haftaya kadar devam edebilmektedir. Örneğin 38. Haftada doğum yapacak olan bir anne, 33. Haftasına kadar cinsel ilişkiyi sürdürebilir. Aynı şekilde 40. Haftada doğum yapacak bir anne de 35. Haftaya kadar cinsel ilişkiye devam edebilir.

Burada dikkat edilmesi gereken konu; cinsel ilişkinin çok çok uzun sürmemesi ve aşırı zorlayıcı olmamasıdır. Cinsel ilişkinin, doğumu kolaylaştırdığına dair bir ihtimal de söz konusu değildir.

Cinsel ilişki hamilelikte olumlu ya da olumsuz bir etkisi olan konulardan değildir. Ne hamilelik seyrini kolaylaştırır ne de zorlaştırır. Doğumda ise etkisiz elemandır.

Burada devreye giren en önemli nokta ise psikolojidir. Anne adayının özellikle ‘’bebeğime bir zarar gelir mi?’’ düşüncesi hamilelikte cinsel ilişkiye girme isteği konusunda köreltici bir etkiye sahiptir. Bu konuda babanın da oldukça anlayışlı olması gerekir. Hem annenin hem de babanın bu süreçlerin normal şeyler olduğunu kabullenmesi gerekir. Ancak bu sayede hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan daha kolay geçen bir hamilelikten söz edilebilir.

Son 4 ya da 5 haftaya kadar cinsel ilişkinin devam ediyor olması, olağan bir durumdur. Yine de anne, cinsel ilişki sonrası pek çok açıdan bir acı yaşıyorsa doktoruna danışabilir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu