KadınSağlık

Dış Gebelik Nedir? Belirtileri Nelerdir ?

Dış gebeliği, sperm ve yumurta hücrelerinin eşleşerek birleşmesi sonucunda meydana gelen embriyonun, rahim içi dışında farklı bir yere yerleşmesi olarak tanımlayabiliriz. Aslında gebelikte oluşan embriyonun yerleşmesi gereken doğal yer, rahim içidir. Fakat çeşitli nedenlerle embriyo, fallop tüplerinde ya da farklı alanlarda yerleşik olarak görülebilir. Söz konusu dış gebelik, doğum ile sonuçlanmaz. Ancak erken teşhis edilirse tedavi şansı oldukça yüksektir.

DIş gebelik, istatistiki olarak her yüz hamilelikten sadece 2’sinde görülmektedir. Dış gebelik olasılığı oldukça düşük ihtimaller arasında bulunsa da, zamanında müdahale edilmeyen vakalarda hayati risklere yol açmaktadır. En önemlisi de dış gebeliğin ilk zamanlarının normal gebelikle benzerikler göstermesidir. Bunlar genel olarak, hamilelik belirtileri arasında olan adet döneminin gecikmesi, memelerin hassaslaşmaya başlaması ve mide bulantısı gibi belirtilerdir.

Dış gebeliğin ilerleyen dönemlerinde, normal hamilelikte görülmeyen başka belirtilerde görülmeye başlar. Dış gebelik ilerleyen dönemler içerisinde, kanamaya yol açabilir. Bu kanamanın durdurulması için ise cerrahi yöntemlere başvurulabilir.
Günümüzde kullanılan teknoloji sayesinde dış gebelik için erken teşhis ve tanı beraberinde ameliyatsız tedavi yöntemleri de mevcuttur. Böylece iç kanama oluşmasına izin vermeden enjeksiyon yoluyla ilaç kullanımı sayesinde ameliyata ihtiyaç kalmadan tedavi edilmektedir.

dış gebelik belirtileri

Dış Gebeliğin Riskleri
Kadın ölümlerinin bir kısmının dış gebelik kaynaklı olduğu bilinmektedir. Dış gebelikten kaynaklı kadın ölümleri, kadın ölümlerinin bır kısmını kapsamaktadır. Ancak gelişmiş ülkelerde dış gebelikten kaynaklanan kadın ölümleri yaklaşık olarak binde 3 seviyelerine gerileyecek kadar azalmıştır.
Gelişmekte olan ülkeler için ise aynı şeyi söylememiz pek mümkün olmuyor. Hatta tam tersine şekilde artmaya devam ediyor. Bu oranı gelişmiş ülkelerde yüz binde 300 olarak belirtebiliriz.

Dış Gebeliğin Belirtileri
Dış gebelik sinyal vermeye genillekle hamileliğin 5. ve 14. haftaları arasında başlar. Bu belirtiler arasında;
• karnın tek tarafında şiddetli ve sürekli ağrılar,
• omuz ağrıları,
• idrar sonrası alt karında meydana gelen ağrı,
• ishal ve
• kusma gösterilebilir.
Dış gebeliğin tedavi edilmesi genellikle cerrahi yöntemler ile yapılmaktadır. Bu operasyon için çeşitli yöntemler mevcut olsa bile, laparoskopik yöntemler sıkça tercih edilmektedir. Dış gebelik için uygulanan ilaç tedavisi ise embriyonun kalp aktivitesi yoksa ve uygun hormon değerleri mevcut ise uygulanabilmektedir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu