Sağlık

Düşük Nasıl Hissedilir? Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik sürecine girmiş olan her kadının; sürekli olarak gözlem altında tutulmasının belirli başlı birçok sebebi vardır. Bu sebeplerin başında; anne ve çocuk sağlığı gelmektedir. Düşük de yine bu kapsama giren ve anne ile çocuk noktasında bazı şeylerin yolunda gitmediğini gösteren bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Düşük; herhangi bir sebepten dolayı, bebeğin anne karnında aşağı doğru inmesi ve vücuttan kendini atmasıdır. Bu aşama oldukça önemli ve her anne için korkutucudur. Düşük nasıl anlaşılır denildiğinde bir annenin fark edebileceği bir durumdur. Çünkü düşük genel olarak şiddetli bir ağrı ve vajinal kanama ile kendini belli eder. En sık görülen belirtisi kanamadır.

Kanaması gelen annenin direkt olarak hastaneye gitmesi çok önemlidir. Bebeği kaybetme riskini azaltan bu önlem sayesinde, kayıp yaşanmayabilir.

düşük tevadisi var mıdır

Düşük belirtileri vajinal kanama ile birlikte pek çok farklı türü içinde barındırır. Bunları özetlemek gerekirse;

  • Şiddetli karın ağrısı
  • Bulantı ve kusma
  • Pembe ya da kahverengi akıntı
  • Sırt ağrısı
  • Vajinadan parça gelmesi
  • Ateş
  • Kasık bölgesindeki şiddetli kramplar

Bu türdeki belirtileri hisseden bir anne, mutlaka en yakın hastaneye gitmelidir. Bu belirtiler bir sorun olduğunun kanıtı niteliğindedir.

Düşük nasıl hissedilir ya da belirtileri nelerdir soruları bu maddelerin gerçekleşmesi ile olacaktır. Bunları yoğun olarak hisseden anne adaylarının düşük yapma ihtimalleri oldukça yüksektir. Bu bağlamda; hekim kontrolünde geçen bir gebelik, annenin kendini nasıl hissettiği ile alakalı kendini ara ara yoklaması ve ağrılarının olduğu bölgelere dikkat etmesi düşüğe karşı bir barikat oluşturabilir.

Her ağrı, düşük değildir. Bu yüzden de boş yere hayıflanmaya da gerek yoktur. Anne adayı zaten böylesine ağrılı bir süreci anlayacak ve hissedecektir. Bu konuda çok fazla evhamlı davranıp, her ağrıda da hastaneye gitmeye gerek yoktur. Anne bilinçli olmalı ancak aşırıya da kaçmamalıdır. Tüm bu süreçlerin, doğal akışta var olan şeyler olduğunu bilmeli ve önlemini de bu kapsamda almalıdır. Aksi durumlarda anne, psikolojik bağlamda hep ‘’acaba mı?’’ diye soracak ve kendini içten içe yıpratmaya meyilli olacaktır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu