Diyet

Diyet Kalori Dengesi

Diyet yaparken kilo vermek ya da vermemek tamamen kalori dengesinin iyi kurulup kurulmadığı ile alakalıdır. Diyet programı uygularken tüm diyetlerinin esasının alınan kalori miktarının, verilen kalori miktarından daha az olması demek olduğu anlaşılmalıdır. Yani ortalama yetişkin bir insan günde 3000 kalori alıyor ve gittikçe şişmanlıyorsa bu kişinin aldığı kalori miktarını azaltması gerekir. İnsanlar hiçbir fiziksel aktivitede bulunmazlarsa dahi vücut yine kalori harcar. Vücut fonksiyonlarının çalışması için belli bir enerji gerekir.

Günlük minimum kalori miktarı eğer 2000 kalori ise, zayıflamak isteyen kişi 2000 kaloriden daha az enerji almalıdır. Diyet programını desteklemek için de kalori harcatacak egzersizler yapmalıdır. Aldığımız kalori=verdiğimiz kalori şeklinde bir oran; kilomuzu korumamızı sağlar. Aldığımız kalori >Verdiğimiz kalori durumunda kilo alırız.

kalori diyet hesap

Protein Ağırlıklı Diyetler
Enerji ihtiyacını karşılamak için vücudun en son başvurduğu kaynak proteinlerdir. Vücut ilk etapta proteinleri harcamaz. Onlar yapı taşı olarak çok değerlidir. Eğer vücut harcayacağı karbonhidrat bulamazsa yağ hücrelerine saldırır. Eğer yağ bulamazsa bu kez proteinleri harcamaya başlar. Bu nedenle bazı diyet programları karbonhidrat ve yağ alımını kısarlar, protein alımına ağırlık verirler. Böylece vücutta karbonhidrat olmadığı için yağlar yavaş yavaş harcanmaya başlar. Protein ağırlıklı diyetlerin esprisi budur.

Diyette ekmeğin fonksiyonu
Diyet yaparken ekmek tüketmemek daha çabuk kilo vermek açısından önemlidir. Ekmek GI glisemik indeksi yüksek olan bir besindir ve çok çabuk doyurur. Aynı zamanda çok çabuk acıktırır. Sürekli insülin salgılanmasına neden oldukları için şekerli gıdalar ve ekmek gibi besinler vücut için zararlıdır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu